Kronik bel ağrılı hastalarda kor stabilizasyon egzersizleri ve nöromuskuler elektrik stimülasyon uygulamasının ağrı, özürlülük ve abdominal ve lumbal kas kalınlığına etkisi: Randomize kontrollü çift kör çalışma
The effect of core stabilization exercises and neuromuscular electrical stimulation on pain, disability and muscle thickness of abdominal and lumbar muscles in patients with chronic low back pain: A double-blind randomized controlled trial
- Tez No: 630517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU, PROF. DR. ÖZDEN ÖZYEMİŞCİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı, kronik bel ağrılı hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerine eklenen nöromuskuler elektrik stimulasyon (NMES) uygulamasının hastaların ağrı, özürlülük düzeyleri, lumbal ve abdominal kas kalınlığına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya dahil edilen bireyler randomize edilerek NMES grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) şeklinde iki gruba ayrıldı. NMES grubunda kor stabilizasyon egzersizleri NMES eşliğinde tolere edebildikleri maksimum akım yoğunluğunda çalışılırken, kontrol grubu ile aynı kor stabilizasyon egzersizleri sham NMES eşliğinde çalışıldı. Her iki grupta haftada 3 gün 4 hafta boyunca 35 dakika seansa alındı. Grupların tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağrı değerlendirmesi için Visual Analog Skala (VAS), özürlülük düzeyi değerlendirmesi için Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ), yaşam kalitesi değerlendirmesi için Nottingham Sağlık Profili (NSP), abdominal ve lumbal kas kalınlığı ölçümü için ultrasonografi kullanıldı. Her iki grupta da tedavi öncesi ve sonrası ağrı skoru karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı azalma sağlandı (p=0,001). Özürlülük düzeyi değerlendirmesinde her iki grupta da özürlülük skorundaki azalma anlamlıydı (p=0,000).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the additive effect of neuromuscular electrical stimulation (NMES) on pain, disability, lumbar and abdominal muscle thickness in addition to core stabilization exercises in patients with chronic low back pain. The individuals included in the study were randomized and divided into two groups as NMES group (n=15) and control group (n=15). In the NMES group, core stabilization exercises were performed at the maximum current intensity that they could tolerate with NMES, while the same core stabilization exercises were performed with sham NMES in the control group. In both groups, a total of 35 minutes sessions were performed 3 days a week for 4 weeks. Visual Analog Scale (VAS) was used for pre-treatment and post-treatment pain assessment of the groups, Oswestry Disability Index (ODI) for assessment of disability level, Nottingham Health Profile (NHP) for quality of life assessment, and ultrasonography for abdominal and lumbar muscle thickness measurement. There was a statistically significant decrease in pain scores before and after treatment in both groups (p=0,001). The decrease in disability score was significant in both groups (p=0,000).