Gıda proteinlerinden kısmi hidroliz ve aktif madde ilavesiyle elde edilen yenilebilir filmlerin yapısal ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antimicrobial and structural properties of edible films obtained by partial hydrolysis of food proteins and incorporation of active agents
- Tez No: 630524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gıda ürünlerinin depolama ve sevkiyat süreçlerinde kalite kayıplarının önlenmesi ve mikrobiyolojik bulaşmaların engellenmesi amacıyla ambalajlama büyük öneme sahiptir. Sentetik ambalajların doğaya verdiği zararları azaltmak amacıyla ve geniş fonksiyonellikleri nedeniyle yenilebilir film ve kaplamalara ilgi son yıllarda artmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada peynir altı suyu ve soya proteinlerinden ısıl denatürasyon ve enzimatik hidroliz yöntemleri kullanılarak mercanköşk (Origanum majorana) yağı ve kekik (Thymus vulgaris) suyu eklenmiş antimikrobiyal özellikte yenilebilir film ve kaplama üretimi ve karakterizasyonu hedeflenmiştir. Elde edilen filmlerin fiziksel özellikleri, protein yapısındaki değişimler incelenmiş, kaşar peynirine uygulanan kaplama sonrası tekstürel analizlerle peynirdeki nem kaybı değerlendirilmiştir. Ayrıca filmlerin Aspergillus niger'e karşı antimikrobiyal etkinlikleri incelenmiştir. Çalışmanın özgünlüğü hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklı proteinlerden literatürde sıklıkla ifade edilen ısıl işlem değil de enzimatik hidrolizle yenilebilir film oluşturulmasıyla ön plana çıkmaktadır. Protein çözeltileri için uygun kompozisyonların tespiti sonrası yapılan viskozite tayininde çözeltiler psödoplastik benzeri akışkan özelliği göstermiştir. Kromatografi ve spektroskopi kullanılarak çözeltilerde protein kompozisyonları incelendiğinde gliserol ve antimikrobiyal ajanların protein yapısına bağlandığı tespit edilmiş ve ikincil yapılarda değişiklik meydana getirdikleri gözlenmiştir. Elde edilen yenilebilir filmlerin fiziksel analizlerinde kalınlık ve renk ölçümleri yapılmıştır. Bunun sonucunda antimikrobiyal ilavesinin film kalınlığına etkisi bulunmazken gliserol kalınlığı bir miktar artırmıştır. En fazla renk değişimi ve yüksek sarılık indeksi soya bazlı filmlerde, en az renk değişimi ise WPI filmlerde gözlenmiştir. Kaplama uygulanan kaşar peynirlerinin tekstürel analizlerine bağlı olarak mercanköşk yağının film yüzeyini sertleştirdiği, dolayısıyla peynirlerde fazla kurumaya sebep olduğu görülmüş, enzimatik hidrolizde ise en az nem kaybı olduğu tespit edilmiştir. Antimikrobiyal analizler neticesinde mercanköşk yağı ve kekik suyunun A.niger'e karşı etki göstermediği ancak sporlanmayı bazı filmlerde baskıladığı görülmüştür. Elde edilen tüm bu bulgularla daha fazla detaylı denemeler yapılarak film ve kaplama özelliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Packaging is of great importance in order to prevent quality losses and to prevent microbiological contamination in food storage and transportation processes. Interest in edible films and coatings has increased in recent years due to their wide functionality and to reduce the damage caused by synthetic packaging to the nature as well. In this study, it was aimed to produce and characterize edible films and coatings with antimicrobial properties by the incorporation of marjoram (Origanum majorana) oil and thyme (Thymus vulgaris) juice using thermal denaturation and enzymatic hydrolysis methods from whey and soy proteins. The physical properties of the films and changes in protein structure were examined. Moisture loss in cheese samples were evaluated by texture analysis after coating of cheddar cheese. In addition, the antimicrobial activities of the films against Aspergillus niger were investigated. The originality of the study comes to the forefront with the creation of edible films from both animal and vegetable-based proteins, not heat treatment, which is often expressed in the literature, but by enzymatic hydrolysis. The protein solutions showed shear thinning fluid properties in the viscosity measurement performed after determination of appropriate compositions for film solutions. When protein compositions in solutions were examined using chromatography and spectroscopy, it was determined that glycerol and antimicrobial agents binded protein and caused changes in protein secondary structures. In the physical analysis of the edible films obtained, thickness and color measurements were made. As a result, the addition of antimicrobials had no effect on the film thickness, while the glycerol increased the thickness slightly. The highest color change and high yellowness index was observed in soy-based films, and the least color change was observed in WPI films. Depending on the texture analysis of the cheddar cheese applied to the coating, it has been observed that the marjoram oil hardened the film surface and thus caused excessive drying in the cheeses. The least loss of moisture was achieved in enzymatic hydrolysis. As a result of antimicrobial analysis, it has been observed that marjoram oil and thyme juice had no antimicrobial activity against A. niger, but could repress sporulation in some film formulations. With all these findings, it is necessary to conduct more detailed experiments and improve the properties of films and coatings.