Tüketici ve üreticilerin organik kumaştan üretilen giysilere yönelik görüşleri
Opinions of consumersand producers for the clothes produced from organic fabric
  1. Tez No: 630554
  2. Yazar: FATMA AKKAN KABAKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ H. FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyamız geçmişten günümüze sistematik bir döngü ile canlıların uyum içinde yaşamasını sağlamaktadır. Fakat son yıllarda artan çevre kirliliği ve kimyasal maddelerin kullanımı insan hayatına ve çevreye zarar vererek ekolojik dengenin bozulmasına neden olmuştur. Çevre kirliliğindeki hızlı artış insana ve doğaya zarar vermeyen ''Organik Tarımı'' gündeme getirmiştir. Organik tarımın başlamasıyla üretici firmalar çevreye duyarlı ürünler üretme konusunda bilinçlenmişlerdir. Organik tekstilin en önemli unsuru pamuk üretiminde kullanılan ilaçların kimyasal olmamasıdır. Organik pamuk üretiminin artmasına paralel olarak organik tekstil sektörü de giderek önem kazanmaktadır. Kimyasal ilaçların kullanılmaması çevremizde yaşayan canlılara da temiz bir ortamda yaşama olanağı sağlamaktadır. Organik tekstilin insan hayatında oldukça önemli bir yer alması ve günden güne insanların organik tekstil hususunda bilinçlenmesi oldukça önemli bir olgudur. Tüketici ve üreticilerin organik kumaştan üretilen giysilere yönelik görüşlerinin alınması amaçlanan bu araştırma da tüketicilere ve üreticilere uygulanmak üzere iki ayrı anket formu hazırlanmıştır. Tüketicilere uygulanacak anketin örneklemini Ankara ilinde yaşayan tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 100 tüketici oluşturmaktadır. Tüketicilerin demografik özellikleri, organik giysi tasarımlarını satın alma davranışları, organik giysileri tercih etme durumları, organik giysilerle ilgili yaşadıkları sorunlar ve beklentiler belirlenmiştir. Üreticilere uygulanacak anketin örneklemini ise, organik tekstilin aktif olduğu İzmir, İstanbul ve Eskişehir de faaliyet gösteren, tesadüfi örneklem yöntemi ile belirlenen 15 işletme oluşturmaktadır. İşletmelerin özellikleri, organik giysi üretimine ilişkin önerileri, organik giysi tasarımında yaşadıkları sorunlar ve organik giysi satın alan tüketicilere ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS paket programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Örneklem grubunun görüşlerini belirlemek amacıyla her bir maddeye ilişkin sayı (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilerek tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda anket sorularına verilen cevapların, frekans ve yüzdeleri dikkate alınarak organik giysilerin kullanımına ve üretimine ilişkin çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our world ensures that living things live in harmony with a systematic cycle from past to present. However, in recent years the increasing environmental pollution and the use of chemicals have damaged human life and the environment, causing ecological balance to deteriorate. The rapid increase in environmental pollution brought“Organic Agriculture”into the agenda, which does not harm people and nature. With the start of organic farming, manufacturers have become conscious about producing environmentally friendly products. The most important element of organic textile is that the drugs used in cotton production are not chemical. In parallel with the increase in organic cotton production, the organic textile industry is gaining importance. The not use of chemical medicines also enables the living in our environment to live in a clean environment. It is an important fact that organic textiles take an important place in human life and people are aware of organic textiles day by day. In this research, which aims to get the opinions of consumers and manufacturers about the clothes produced from organic fabric, two separate questionnaires were prepared to be applied to consumers and manufacturers. The sample of the questionnaire to be applied to consumers is 100 consumers selected by random sampling method living in Ankara. The demographic characteristics of consumers, their behavior to purchase organic clothing designs, their preference for organic clothing, their problems and expectations regarding organic clothing were determined. The sample of the questionnaire to be applied to the producers is 15 companies operating in İzmir, İstanbul and Eskişehir where organic textile is active and determined by random sampling method. It has been tried to determine the characteristics of businesses, their suggestions for organic clothing production, their problems in organic clothing design and their opinions about consumers buying organic clothing. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS package program. In order to determine the opinions of the sample group, the number (f) and percentage (%) values for each item were determined, presented and presented in tables. In line with the data obtained as a result of the research, it was tried to bring solutions to the use and production of organic garments, taking into account the frequency and percentages of the answers given to the questionnaire.