Hemşirelerin özgecilik ve merhamet düzeylerinin bakım kalite göstergeleri ile ilişkisi
Relationship between nursing altruism and compassion levels and maintenance quality indicators
- Tez No: 630585
- Danışmanlar: DR. HAYAT YALIN, PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Profesyonel hemşirelerden beklenen, sahip olduğu mesleki değerleri uygulamalarına yansıtması ve bu değerler ile bakım verme, karar ve eylemlerini yönlendirerek bakımın kalitesini arttırmalarıdır. Bu araştırmada hemşirelerin temel değerlerinden sayılan özgecilik ve merhamet düzeylerinin bakım kalite göstergeleri ile ilişkisini incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, özel bir sağlık grubunun bir hastanesinde çalışan 350 hemşire oluşturdu. Veriler, Aralık 2017-Mart 2018 tarihleri arasında, araştırmaya katılmayı kabul eden 189 hemşireden,“Sosyodemografik Özellikler Formu”,“Özgecilik Ölçeği”ve“Merhamet Ölçeği”kullanılarak toplandı ve bakım kalite gösterge sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yüzde 57,1'i (n=108) 25 yaşından küçük ve yüzde 79,9'u (n=151) kadındı. Özgecilik Ölçeği toplam puan ortalaması 71,38±13,14, Merhamet Ölçeği toplam puan ortalaması 3,72±0,34 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Professional nurses are expected to reflect the professional values they have in their practices and to increase the quality of care by guiding their care, decisions and actions. In this study, it was aimed to examine the relationship between altruism and compassion levels, which are considered as the basic values of nurses, with care quality indicators. Material and Mathod: The universe of this descriptive study consisted of 350 nurses working in a hospital of a private health group. Data were collected from 189 nurses who accepted to participate between December 2017 and March 2018 using“Sociodemographic Characteristics Form”,“Altruism Scale”and "Compassion Scale ve and compared with care quality indicator results. Result: Of the nurses participating in the study, 57.1 percent (n = 108) were younger than 25 years and 79.9 percent (n = 151) were women. The mean score of the Altruism Scale was 71.38 ± 13.14 and the mean score of the Mercy Scale was 3.72 ± 0.34.