Hemşirelerin özgecilik, hemşirelik değerleri ve bakım davranışları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' altruism, nursing values and care behaviors
  1. Tez No: 925951
  2. Yazar: BUSE BAŞAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARABAĞ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hemşirelerin özgecilik, hemşirelik değerleri ve bakım davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek için gerçekleştirilen bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırma Mart 2023-Şubat 2025 tarihleri arasında Kars Harakani Devlet Hastanesi ve Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde çalışan 312 gönüllü hemşire ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Özgecilik Ölçeği, Salford-Scott Hemşirelik Değerleri Ölçeği ve Bakım Davranışları Ölçeği ile toplanmıştır. Hemşirelerin ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between nurses altruism, nursing values and caring behaviors and was conducted in a descriptive and correlational manner. The research was conducted with 312 volunteer nurses working at Kars Harakani State Hospital and Kafkas University Health Research and Application Center between March 2023 and February 2025.The data of the study were collected using the Personal Information Form, Altruism Scale, Salford-Scott Nursing Values Scale and Caring Behaviors Scale. The relationships between the dimensions determining the scale levels of nurses were examined through pearson correlation and linear regression analyses.