Hemşirelerin özgecilik davranışlarının transaksiyonel analiz ego durumları açısından incelenmesi
Examination of nurses' altruism behaviors in terms of transactional analysis ego states
- Tez No: 437748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hemşirelerin Özgecilik Davranışlarının Transaksiyonel Analiz Ego Durumları Açısından İncelenmesi Amaç: Araştırmanın amacı, hemşirelerin özgecilik davranışlarını belirlemek ve transaksiyonel analiz ego durumları açısından incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırmanın evrenini, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırma örneklemini 2014 yılı Ağustos-Eylül aylarında ilgili hastanede çalışan ve araştırmayı kabul eden 324 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Ego Durumları Ölçeği”ve“Özgecilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, standart sapma, Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin Ego Durumları Ölçeğinin Eleştirel Ebeveyn alt boyut puan ortalamalarının 0.16±0.03, Koruyucu Ebeveyn alt boyut puan ortalamalarının 0.23±0.02, Yetişkin alt boyut puan ortalamalarının 0.22±0.01, Uygulu Çocuk alt boyut puan ortalamalarının 0.19±0.02 ve Doğal Çocuk alt boyut puan ortalamalarının 0.18±0.03 olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin Özgecilik Ölçeğinin toplam puan ortalamalarının ise 65.35±11.24 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the altruism behavior of nurses and to examine in terms of transactional analysis ego states. Materials and Method: Study is descriptive and correlational. The population of the study is the nurses working in Cukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital. Sample of the study consisted of 324 volunteer nurses who were employed in that hospital in August-September months in 2014. The data were collected by using“Personal Information Form”,“Ego State Scale”and“Altruism Scale”. In the evaluation of the data, percentages, means, standard deviations and Pearson correlation tests were used. Result: It is found that, critical parent subscale mean score of nurses' ego state scale is 0.16 ± 0.03; Protective Parental subscale mean score is 0.23 ± 0.02; adult subscale mean score is 0.22 ± 0.01; Empirical Child subscale mean score is 0.19 ± 0.02 and Natural Child subscale mean score is 0.18 ± 0.03 . On the other hand it is found that Nurses' Altruism Scale total mean score is 65.35 ± 11.24.