Üryani eriği (prunus domestica) ekstraktının gökkuşağı alabalığında (oncorhynchus mykiss) kızılağız hastalığına (yersinia ruckeri) karşı bağışıklık yanıtı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of thin-skinned plum (prunus domestica) extract on immune response of rainbow trout (oncorhynchus mykiss) against enteric redmouth disease (yersinia ruckeri)
  1. Tez No: 630607
  2. Yazar: BÜNYAMİN KÜÇÜKKÖŞKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada üryani eriği (Prunus domestica) sulu metanolik özütü ile beslenen gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansında ve bağışıklık yanıtlarındaki değişimler incelenmiş ve ayrıca enterik kızılağız hastalığına (Yersinia ruckeri) karşı koruyucu etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla balıklar %0 (Kontrol), %0,1, %0,5 ve %1 dozlarında üryani eriği özütü içeren yemlerle doyana kadar günde iki kere beslenmişlerdir. Çalışmanın 7, 14 ve 21. günlerinde balıklardan kan ve doku (dalak, bağırsak ve ön böbrek) örnekleri alınarak balıkların bağışıklık ve sitokin gen yanıtlarında meydana gelen değişimler araştırılmıştır. Çalışma sonunda balıklara intraperitonal olarak Yersinia ruckeri enjekte edilerek 10 gün boyunca balıkların yaşama oranları kaydedilmiştir. Balıkların oksidatif radikal üretimlerinde 7. günde %1 grubunda artış gözlenirken (P0,05). Bakteri öldürme aktivitesinin ise yine benzer şekilde %1 grubunda önemli derecede arttığı tespit edilmiş olup, çalışmanın 21. gününde ise yine bu grupta düşüş gözlenmiştir (P0,05), 14.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in immune responses of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fed with thin-skinned plum (Prunus domestica) aqueous methanolic extract and also its protective efficacy against enteric redmouth disease (Yersinia ruckeri) were investigated. For this purpose, the fish were fed diet containing thin-skinned plum extract doses of 0% (Control), 0.1%, 0.5% and 1% ad libitum twice in a day. Blood and tissue (spleen, intestine and anterior kidney) samples were taken from the fish 7, 14, and 21. days of the study and changes in immune and cytokine gene responses of fish were determined. Yersinia ruckeri was intraperitoneally injected at the end of the study and the survival rate of the fish was recorded for 10 days. While there was an increase in the oxidative radical release of the fish in the 1% group on the 7th day (P 0.05).