Bazı üzüm çeşitlerinde organik ve organomineral gübre uygulamalarının verim, kalite ve bitki beslemeye etkileri
The influence of organic and organomineral fertilizer applications on yield, quality and plant nutrition in some grape varieties
- Tez No: 630608
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL TANGOLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Organik ve Organomineral sıvı gübrelerin asmalarda ve diğer bitki türlerinde, alternatif bitki besleme ürünleri olarak kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle gübrelerin bölge için önemli yeni bazı üzüm çeşitlerinde etkilerinin denenmesinin faydalı olacağı düşünülmüştür. Konu ile ilgili bu araştırma, 2019 yılında kendi kökü üzerinde yetiştirilen Prima ve 1103 P anacı üzerine aşılı Black Magic üzüm çeşitleri kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmada yapraktan ve topraktan olmak üzere Organik (BioGas, sırasıyla 400 cc 100 L-1 ve 4L da-1) ve Organomineral (AminoSEL-K, sırasıyla 300 cc 100 L-1 ve 4L da-1), gübre uygulamalarının tek tek ve birlikte uygulanmasının etkileri karşılaştırılmıştır. Uygulamaların etkisini belirlemek için verim ve kalite ile bitki besleme özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda Black Magic çeşidinin verim ve salkım ağırlığı değerleri üzerine gübre uygulamalarının etkisinin önemli olmadığı, en yüksek Suda Çözünebilir Kuru Madde (SÇKM) değerlerinin, Organomineral (%17.63) ve Organik+Organomineral (%17,48) uygulamalarından elde edildiği saptanmıştır. Prima üzüm çeşidinde ise en yüksek verim, salkım ağırlığı ve SÇKM değerlerinin Organomineral (sırasıyla 9251 g omca-1, 462.6 g ve %15.58) uygulamasında olduğu belirlenmiştir. Uygulamaların Black Magic çeşidinde bitki besleme üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmazken, Prima çeşidinde bitkilerin azot (N), demir (Fe), çinko (Zn) ve bakır (Cu) konsantrasyonuna uygulama etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir. Sonuçta Prima çeşidinde gübre; Black Magic çeşidinde ise uygulama şeklinin önemli olduğu saptanmıştır. Ancak, bu gübrelerin etkisi konusunda kesin yargıya varılabilmesi için çalışmanın izleyen yıllarda da sürdürülmesinin uygun olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of organic and organomineral liquid fertilizers as alternative plant nutrition products in vines and other plant species is becoming increasingly common. For this reason, it was thought that it would be interesting to test the effects of fertilizers in some grape varieties that are new to the region. This research on the subject was carried out in 2019 using Prima grown own roots and Black Magic grape variety grafted on 1103 P rootstock. In the study, the effects of separate and together applications of Organic (BioGas, 400 cc 100 L-1 ve 4 L da-1, respectively) and Organomineral (AminoSEL-K, 300 cc 100 L-1 ve 4 L da-1, respectively), liquid fertilizers from leaves and soil were compared. The effect of fertilizer application on the yield and cluster weight values of Black Magic variety was not significant. The highest Total Soluble Solids (TSS) values were obtained from Organomineral (17.63%) and Organic+Organomineral (17.48%) applications. In Prima grape variety, high yield, cluster weight and TSS values were in Organomineral application (9251 g vine-1, 462.6 g and 15.58%, respectively).While the effect of the applications on plant nutrition was not significant in Black Magic variety, on the N, Fe, Zn and Cu content in Prima variety were significant. As a result, the type of fertilizers in Prima and from foliar or soil application in Black Magic were important. However, it would be appropriate to continue the study in the following years in order to reacha more definite conclusion on the effect of these fertilizers.