Yaşlıların park kullanım tercihlerinin belirlenmesi, Antalya kenti örneği
Determination of park use preferences of the elderly, case of Antalya city
- Tez No: 630615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Parklar toplumun her kesimine açık kamusal alanlardır. Buna ek olarak, parklar insanların eğlence ihtiyaçlarını karşılayan, çeşitli kullanımları karşılayan ve farklı kullanıcı gruplarına hitap eden peyzaj birimleri olarak tanımlanabilir. Parklar, kentsel yaşamdaki herkesin erişebildiği alanlardır. Dolayısıyla kentsel sağlığı“insanların yaşam standartlarının yükseltilmesi”ve“çevrenin kalitesi”açısından olumlu etkilemektedir. Parklar her yaş grubu için farklı fırsatlar içerir. Bu yaş gruplarından biri yaşlılardır. Yaşlılık üzerine yapılan çalışmalar, Türkiye'nin dünyada en hızlı yaşlanan ülkelerden biri olduğunu göstermektedir. Bu yüzden yaşlılıkla ilgili yapılan çalışmalar son yıllarda artış göstermektedir. Artış gösteren bu yaş grubunun ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek ve dışarıya en az bağımlı olacağı şekilde hayatını sürdürmelerine katkı sağlamak“ Yaşlı Dostu Kent”fikrinin temellerini oluşturmaktadır. Bu çalışmada Antalya kentinde yer alan parkların tasarım özellikleri, yaşlı bireylerin kullanımlarına uygunlukları açısından incelenmiştir. Çalışma kapsamında yaşlı bireylerin park kullanım tercihleri, parklardan beklentileri, parkta karşılaşmış oldukları sorunlar, seçilecek örnek parklarda, parkları kullanan yaşlı bireylerle anket yardımı ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, çalışmanın sonuçları saha çalışmaları ile desteklenmiştir. Çalışma sonucunda yaşlı bireylerin istek, ihtiyaç ve beklentilerinin diğer yaş gruplarına göre farklılaştığı ve park kullanım şekillerinin yaş, eğitim ve cinsiyet gibi faktörlere göre değiştiği ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, uygulayıcıların, tasarımcıların ve karar vericilerin yaşlı bireylerin istek ve ihtiyaçlarını dikkate alan bir tasarım yaklaşımına sahip olması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parks are public spaces open to all segments of society. In addition, parks can be defined as landscape units that meet the recreational needs of people, accommodate various uses and appeal to different user groups. Parks are areas that are accessible to everyone in urban life. Therefore, it positively affects the urban health in terms of“increasing the living standards of people”and“the quality of the environment”. Parks contain different opportunities for each age group. One of these age groups is the elderly. Studies on Aging shows that Turkey is one of the fastest aging countries in the world. Therefore, studies on old age have increased in recent years. Meeting the needs of this increasing age group, solving their problems and contributing to their survival in a way that will be the least dependent on the outside are the foundations of the idea of“Age-Friendly City”. In this study, the design features of the parks in Antalya are examined in terms of their suitability for the elderly. Within the scope of the study, the preferences of the elderly people on park use, their expectations, the problems they faced were tried to be revealed with the help of the questionnaire applied in the sample parks to be selected. In addition, the results of the study were supported by field studies. As a result of the study, it was revealed that the wishes, needs, and expectations of the elderly individuals differed with respect to other age groups and the park use patterns varied according to factors such as age, education, and gender. However, it has been emphasized that practitioners, designers, and decision-makers should have a design approach that takes into account the wishes and needs of elderly individuals.