Sıçanlarda streptozotosin ile indüklenen diabetes mellitusun sebep olduğu testiküler oksidatif hasara karşı hidroksitirosolün koruyucu rolünün araştırılması
Investigation of the protective role of hydroxytyrosol against testicular oxidative damage caused by streptozotocin-induced diabetes mellitus in rats
- Tez No: 630627
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Diabetes Mellitus, insülin yetmezliğine veya direncine bağlı olarak gelişen, organ ve işlev kayıplarına yol açabilen, yüksek morbidite ve mortalite hızı, yüksek tedavi harcamaları ve iş gücü kaybı nedeni ile topluma sosyoekonomik yük getiren metabolik bir hastalıktır. Hidroksitirozol zeytin bitkisinde yaygın olarak bulunan güçlü bir doğal serbest radikal baskılayıcısıdır. Yapılmış olan bu çalışma ile Diabetes Mellitus'un sıçan testisleri ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine olası olumsuz etkilerine karşı hidroksitirosolün koruyucu rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Deneyde, Kontrol, Hidroksitirozol, Streptozotosin, Hidroksitirozol + Streptozotosizn olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Diyabet modeli oluşturmak için tek doz 55 mg/ kg/ i.p. streptozotosin uygulaması yapıldı. STZ enjeksiyonundan 42 saat sonra kan glukoz değerleri ölçülerek 250 mg/ dL ve üstü olan ratlar diyabet olarak kabul edildi. STZ + HT ve HT grubuna 30 gün boyunca 10 mg/ kg/ i.p. HT uygulaması yapıldı. Sıçanların deney öncesi ve deney sonu vücut ağırlıkları, açlık kan şekerleri ölçülüp karşılaştırıldı. Testosteron düzeyleri ölçülmek üzere kan örnekleri toplandı. Testisler çıkarılıp ağırlıkları kaydedildi ve Testis Ağırlık İndeksi hesaplandı. Testislerde mikroskobik ve morfolojik incelemeler yapıldı. Sperm parametrelerinin analizi için epididimisten spermatozoa aspire edilerek spermiyogram yapıldı. Deney sonunda; Hidroksitirozol verilen gruplarda diyabetle birlikte artan açlık kan şekerinin azaldığı görüldü. Histolojik incelemelerde, Diyabet grubunda düzensiz şekilli seminifer tübüller, germ hücre tabakalarında azalma, apoptotik hücreler ve rezidüel cisimcikler saptandı. STZ + HT grubunda ise morfolojik düzelmeler görüldü. İmmünohistokimyasal incelemelerde, Diyabet grubunda kontrol grubuna göre Nrf2 ekspresyonunda bir artış olduğu gözlenirken tedavi grubunda ekspresyonunun STZ grubuna kıyasla daha az olduğu belirlendi. Hidroksitirozolün T1DM artan kan şekerini azalttığı, testiste oluşan hasara karşı koruyucu etki gösterdiği ve Nrf2 ekspresyonunu azalttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a metabolic disease caused by insufficiency or resistance of insulin, which may lead to organ and function losses, high morbidity and mortality rate, high treatment expenditures and labor loss due to the society. Hydroxytyrosol is a powerful natural free radical suppressor commonly found in olive plants. The aim of this study was to investigate the protective role of hydroxytyrosol against possible adverse effects of Diabetes Mellitus on rat testes and some biochemical parameters. In the experiment, 4 groups were formed as Control, Hydroxytyrosol, Streptozotocin, Hydroxytyrosol + Streptozotocizin. A single dose of 55 mg / kg / i.p. streptozotocin was applied. Blood glucose values were measured 42 hours after STZ injection and rats with 250 mg / dL and above were accepted as diabetes. STZ + HT and HT group 10 mg / kg / i.p. HT was applied for 30 days. The rats' body weights, fasting blood sugars before and after the experiment were measured and compared. Blood samples were collected to measure testosterone levels. Testes were removed and their weights were recorded and Testis Weight Index was calculated. Microscopic and morphological examinations were performed in the testes. For the analysis of sperm parameters, spermiogram was performed by aspirating spermatozoa from epididymis. At the end of the experiment; It was seen that fasting blood sugar decreased with diabetes in groups treated with hydroxytyrosol. Histologic examination revealed irregularly shaped seminiferous tubules, decreased germ cell layers, apoptotic cells and residual bodies in the diabetes group. Morphological improvements were seen in STZ + HT group. Immunohistochemical examinations showed an increase in Nrf2 expression in the Diabetes group compared to the control group, whereas the expression in the treatment group was less than in the STZ group. It was observed that hydroxytyrosol reduced T1DM increased blood sugar, had protective effect against testicular damage and decreased Nrf2 expression.