Viscose spun yarn and knitted fabrics properties produced by using different spinning technologies
Farklı eğirme teknolojileri kullanarak üretilen viskon iplik ve örme kumaş özellikleri
  1. Tez No: 630643
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ KARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, Ne 28/1 (21 tex) numara % 100 viskon lifi kullanılarak ring, kompakt, rotor ve vorteks eğirme sistemleri ile eğrilmiş ipliklerin ve bu ipliklerden örülmüş kumaşların seçilmiş bazı özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı eğirme teknolojileri kullanılarak üretilen iplikler iki farklı iplik dikiş yoğunluğunda (ring ve kompakt aynı, rotor ve vorteks aynıdır) üretilen düz bir yapıya sahip örme kumaş haline getirilmiştir. Burada farklı eğirme teknolojilerinden elde edilen iplikler kullanılarak üretilen örme kumaşların boncuklanma davranışı (ICI kutusu ve Martindale ile) ve patlama mukavemeti performansı incelenmiştir. Sonuç olarak, iplik bakımından kompakt sistem ile üretilen iplikler genel özellikler bakımından en iyi sonuçları vermiştir. İki grup halinde incelenen kumaşlardan, kompakt iplikler ile örülmüş kumaşların ring iplikleri ile örülmüş kumaşlardan daha iyi boncuklanma özelliklerine sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, vorteks teknolojisi ile üretilen ipliklerle yapılan örme kumaşın boncuklanma performansı, OE rotor ipliklerle yapılan örme kumaştan daha iyi çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, using Ne 28/1 (21 tex) 100% viscose fiber, ring, compact, rotor, and vortex spinning systems are used to examine the yarns and some selected properties of knitted fabrics from these yarns. Yarns produced using different spinning technologies were knitted into a fabric with a plain structure produced in two different yarn stitch densities (ring and compact are the same, rotor and vortex are the same). Then, the pilling abrasion (with ICI box and Martindale) of knitted fabrics produced using yarns from different spinning technologies and burst strength performance are examined. As a result, the yarn produced with the compact system in terms of yarn gave the best results of general properties. Fabrics were examined in two groups, it was observed that the fabrics knitted with compact yarns had better pilling properties than the fabrics knitted with ring yarns. However, the pilling performance of knitted fabric made from yarns produced by vortex technology is better than knitted fabric from OE rotor yarns.