Farklı iplik ve düğümleyici tiplerinin düğüm kalitesine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of different yarn and the knot types on quality of splays
- Tez No: 563990
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İplik elde etmek için sentetik, yarı sentetik ve doğal elyaflar kullanılmaktadır. Elyaflar temizleme, açma, karıştırma, paralelleştirme aşamalarından geçirilerek optimum şartlarda iplik elde edilir. Ancak gerek mekanik etkiler, gerek malzemenin kendi yapısından kaynaklı olarak ipliğin bünyesinde oluşan düzgünsüzlüklerden dolayı kalite problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu durumda iplik prosesindeki bobin makinesinin kalite gözü olarak çalışan temizleyici aracılığıyla iplik kesilerek hata ayıklama işlemi gerçekleşmektedir. Bu bobinleme işleminin devamı için hata ayıklama işleminden sonra kesilen iplik uçlarının tekrar birleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem farklı düğümleyicilerle gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, tencel, modal, viskon, polyester, pamuk penye iplikleri 3 farklı büküm değerinde (αe=3,8/αe=4,2/αe=4,5), 3 farklı incelikte (Ne 20/1, Ne 30/1, Ne 40/1) üretilmiştir. Eğrilen bu iplikler havalı, sulu ve mekanik olmak üzere 3 farklı düğümleyiciyle düğümlenmiş olup, atılan düğümlerin mukavemet ve % uzama değerleri incelenerek kıyaslaması yapılmıştır. Sonuç olarak; yapılan mukavemet analizlerinde ipliğin kendi mukavemeti, mekanik düğümleyici, havalı düğümleyici ve sulu düğümleyici ile atılan düğümlerinin mukavemet analizleri yapıldığında elyaf türü ve elyaf*Ne*α değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan uzama analizlerinde ipliğin kendi % uzama değeri, mekanik düğümleyici, havalı düğümleyici ve sulu düğümleyici ile atılan düğümlerinin uzama değerlerinin analizleri yapıldığında elyaf türü ve elyaf*Ne*α değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Synthetic, semi-synthetic and natural fibers are used to obtain yarns. The fibers are passed though the stages of cleaning, opening, blending and paralleling toobtain yarn under optimum conditions. However, due to the mechanical effects and the unevenness of the yarn due to the structure of the material itself, quality problems arise. In this case, the yarn process in the bobbin machine as a uster working through the thread cut and reserve process are performed. To continue this winding process, it is necessary to reconnect the cut thread ends after debugging. This is done with different nodes. In this study, tencel, modal, viscose, polyester, cotton combed yarns were produced in 3 different twist values (αe=3,8/αe=4,2/αe=4,5), 3 different thicknesses (Ne 20/1, Ne 30/1, Ne 40/1). These spun yarns were knotted with 3 different knot systems as air, water and mechanical, and the elongation and strength values of the knots were examined and compared. As a result; the strength of the yarn in the strength analysis, mechanical knot, air knot and when strength analysis of the knots thrown with aqueous knotters, a significant relationship was found between fiber type and fiber*Ne*α variable. In elongation analysis, the yarn's own elongation value, the elongation analysis of the mechanical knot, air knot and knots thrown by the aqueous knitter, a significant relationship was found between fiber type and fiber*Ne*α variable.