The investigation of the recyclability of the iron minerals in the blast furnace flue dusts
Demir çelik yüksek fırınlarındaki baca tozlarının demir minerallerinin geri dönüştürülebilirliğinin araştırılması
- Tez No: 630682
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada yüksek fırın baca tozlarının geri dönüştürülebilirliği demir mineralleri açısından araştırılmıştır. Bu özelliği incelemek için ters yüzdürme işlemi, manyetik ayırma işlemi ve asit liç işlemi olarak 3 farklı yöntem kullanılmıştır. Kimyasal analizler için X-Ray Florösans cihazı kullanılmıştır. Daha sonra sonuçlara atomik absorbsiyon spektrometresi ile çapraz doğrulama yapılmıştır. Fe elementi için ayrıca volumetrik analiz ile de çapraz doğrulama yapılmıştır. Optimum olarak kabul edilen konsantre, işlem suyunun yeniden kullanılması yardımıyla ters flotasyon işleminden elde edilmiştir. Konsantre için Fe tenörü %52.61, kül tenörü %96.31, ağırlık besleme ağırlığının %22.10'u, demir (Fe) verimi %68.41, SiO2 tenörü %4.82, [(CaO + MgO)/(SiO2 + Al2O3)] oranı 0.44, Zn tenörü %0.81, Pb tenörü %0.37, S tenörü %0.08, Mn tenörü %0.64, Cu tenörü %0.04, Ti tenörü %0.12, V tenörü %0.02, ve Cr tenörü %0.01 olarak bulunmuştur. Öte yandan, P, As ve Ni tenörlerinin cihazın ölçüm limitlerinin altında olduğu gözlemlenmiştir. Deneylerden sonra, yüksek fırın baca tozları konsantre demir mineralleri elde edilecek şekilde geri dönüştürülürken, ters flotasyon işleminin, konsantre demir mineralleri elde edilmesi bakımından manyetik ayırma ve asit liç işlemlerinden daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, asit liçi işleminin, safsızlıkların giderilmesi bakımından manyetik ayırma ve ters flotasyon işlemlerinden daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonunda, her birinin farklı avantajları ve dezavantajları olduğu için, bu yöntemlerin üst üste denenmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the recyclability of the blast furnace flue dusts were investigated in terms of iron minerals. 3 different method were used as the reverse flotation process, the magnetic separation process, and the acid leaching process. In order to conduct chemical analyses the X-Ray Fluorescence device was used. The results were crosschecked by atomic absorption spectrometer. For the Fe element, the results were also crosschecked by volumetric analyses too. The concentrate which was acknowledged as the optimum were obtained from the reverse flotation process which was conducted by the help of reuse of the process water. For the concentrate, Fe grade was 52.61%, ash grade was 96.31%, weight was 22.10% of the weight of the feeding material, iron recovery was 68.41%, SiO2 grade was 4.82%, [(CaO+ MgO)/(SiO2+Al2O3)] ratio was 0.44, Zn grade was 0.81%, Pb grade was 0.37%, S grade was 0.08%, Mn grade was 0.64%, Cu grade was 0.04%, Ti grade was 0.12%, V grade was 0.02%, and Cr grade was 0.01%. On the other hand, P, As, and Ni grades were below the limits which the device measures. After the experiments, while the blast furnace flue dusts being recycled so as to be obtained concentrated iron minerals, it was observed that the reverse flotation process was more effective than the magnetic separation and the acid leaching processes in terms of being obtained concentrated iron minerals. At the same time, it was also observed that the acid leaching process was more effective than the magnetic separation and the reverse flotation processes in terms of the removal of the impurities. At the end of the study, because each one of these methods had different advantages and disadvantages, their being tried in a row was proposed.