Monitoring insecticide resistance in greenhouse populations of bemisia tabaci (gennadius) (hemiptera: aleyrodidae) and lethal and sub-lethal effects of selected insecticides on its parasitoid eretmocerus mundus mercet (hymenoptera: aphelinidae)
Mersın ılı sera alanlarında sorun olan bemisia tabaci (gennadıus) (hemıptera: aleyrodıdae) popülasyonlarında insektısıt dırencının ızlenmesı ve seçılı ınsektısıtlerın eretmocerus mundus (hymenoptera: aphelınıdae)'a yan etkılerının ortaya çıkarılması
- Tez No: 630681
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KARUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bemisia tabaci ekonomik açısında çok onemli bir zararlıdır. Kimyasal mücadele zararlıya karşı yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir, ancak çok çeşitli kimyasal gruplara karşı direnç gelişimi zararlının yönetimini zorlaştırılmıştır. Eretmocerus mundus, beyazsineğin etkili bir parazitodidir. Bu çalışmada Mersin ilinden toplanan B. tabaci sera popülasyonlarında insektisit direnci izlenmiş ve bu insektisitlerin E. mundus üzerindeki yan etkileri belirlenmiştir. Tüm beyazsinek popülasyonları Middle East-Asia Minor 1 (MEAM-1) türü olarak tanımlanmıştır. Acetamiprid, imidacloprid ve thiamethoxam için 72 saat sonra ortaya çıkan direnç düzeyleri sırasıyla 3.63-8.79; 7.29–15.29 ve 9.74–11.79 kat bulunmuştur. Tüm popülasyonlar spinetoram, spinosad ve sulfoxaflor'a direnç göstermemiştir. Endosimbiyont bakteriler Portiera, Hamiltonella ve Rickettsia farklı oranlarda tespit edilmiştir. Test edilen tüm insektisitler, E. mundus pupa ve erginleri üzerine etkili olmuştur. Üreme gücü, yaşam ömürü, canlılık oranı, cinsiyet oranı ve gelişime süresi gibi bazı biyolojik parametreler ilaçlardan olumsuz etkilenmştir.
Özet (Çeviri)
Bemisia tabaci is a notorious pest of many crops of agricultural importance. Chemical control is widely used to supress the pest but its development of resistance to a wide array of chemicals made its management very challenging. Eretmocerus mundus is an effective and promising parasitoid of the whitefly. The aim of the study was to monitor insecticide resistance in greenhouse populations of B. tabaci from Mersin, Turkey and to determine side-effect of insecticides on its parasitoid. All whitefly populations were identified as MEAM-1 species. Resistance ratios were in the range of 3.63–8.79-fold for acetamiprid; 7.29–15.29-fold for imidacloprid, and 9.74–11.79-fold for thiamethoxam after 72hrs of exposure. All populations showed no resistance to spinetoram, spinosad and sulfoxaflor. The endosymbiont bacteria Portiera and Hamiltonella infected all populations at higher level, whereas only two out of five greenhouse-collected whitefly populations were infected with Rickettsia with the highest incidence was detected for the reference population. All the tested insecticides were harmful to both E. mundus pupae and adults, and also negatively affected biological parameters of the parasitoid resulting in disrupted parasitism, longevity, survival, sex ratio and time of juvenile development.