İzmir Göztepe metro istasyonu bölgesindeki fay zonundan geçen ve yeni Avusturya tünel açma yöntemi kullanılarak açılan tünelin radye temel performansına etkisi
The effect of the tunnel constructed using the new Austrian tunneling method within the fault zone in İzmir Göztepe metro station region on the raft foundation performance
  1. Tez No: 630684
  2. Yazar: MUHAMMED ŞERİF YOLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Artan nüfus ile birlikte ortaya çıkan ulaşım, içme suyu gibi ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak şehir merkezlerinde son zamanlarda tünel inşa etme tercihleri ve zorunluluğu doğmaktadır. Bu tür geoteknik uygulamalarda tünellerin mevcut yapılara olan etkisi önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında kritik bir zemin ortamı olan bir fay zonundan geçen tipik bir NATM tünelinin üzerindeki radye temel yapısına olan etkisi üç boyutlu (3B) sonlu elemanlar (SE) analizi kullanılarak incelenmiştir. Çeşitli algoritmalar kullanılarak oluşturulan 3B SE modelindeki fay zonu, NATM tünel ve radye temel etkileşimleri literatürde yapılmış çalışmalar dikkate alınarak gerçeğe uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Bu kapsamda, İzmir metro güzergahındaki Göztepe İstasyonu civarındaki fay zonu, NATM tüneli ve radye temel yapısı dikkate alınmıştır ve bu kapsamda yapılan 3B SE analiz sonuçları çalışmada sunulmuştur. 3B SE analizinde inşa sonrası durum dikkate alınmış olup efektif zemin parametreleri kullanılmıştır. 3B SE modelinin boyutu, ağ sayısı, sınır şartları gibi parametreler yakınsama analizleriyle belirlenmiştir. Böylelikle fay zonu, NATM tünel sistemi ve radye temelden oluşan bu tür bir karmaşık geoteknik tasarımın ve karşılıklı etkileşimlerin üç boyutlu olarak gerçek boyutlarıyla modellenebileceği gösterilmiş ve analiz sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the requirements derived from the increasing population in urban areas emerged in the form of transportation, drinking water etc., the utilisation of underground structures are inevitable. Therefore, the construction of tunnels and their impact on the existing structures become an important issue. In this thesis, the effect of NATM tunnel passing through the fault zone under a raft foundation was investigated by using three-dimensional (3D) finite element (FE) analysis. The effect of the fault zone on NATM tunnel and the raft foundation was introduced to the 3D SE model constructed using various algorithms. In this context, the fault zone, NATM tunnel and raft foundation near Göztepe Station in Izmir metro line was considered and the numerical results were presented based on the 3D FE analysis. In the 3D FE model, the post-construction stage was considered and the effective soil parameters were used. Parameters such as size, number of elements and boundary conditions of the 3D FE model determined based on the convergence studies. The results indicated that the combined model and 3D FE analysis is possible for this complex geotechnical design including the NATM tunnel system, the fault zone and the raft foundation.