Ameliyat dönemine ilişkin bilgilendirmenin cerrahi korkuya etkisi
The effect of information on surgical fear about the surgical period
- Tez No: 630738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SACİDE YILDIZELİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Psikoloji, General Surgery, Nursing, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bireyin cerrahi girişim geçireceğini öğrenmesi ile başlayan ve cerrahi girişim sonrası taburculuk ve iyileşme dönemini de etkileyebilen cerrahi korku, cerrahi süreçte önemli stres ve anksiyete kaynağıdır. Cerrahi korkunun uygun hemşirelik girişimleri ile giderilmesi cerrahi girişime bağlı olumlu sonuçların elde edilmesine önemli katkı sağlamaktadır. Bu deneysel araştırmanın amacı da, cerrahi girişim geçirecek hastalara ameliyat öncesi dönemde yapılacak ameliyat dönemine ilişkin bilgilendirmenin cerrahi korku üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma; 15.10.2018-15.07.2019 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Servisi ve Ameliyathanesi'nde elektif abdominal cerrahi girişim uygulanan 92 (46+46) hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Hasta Tanıtım Formu”ve“Cerrahi Korku Ölçeği”ile toplandı. Hastalar randomize olarak deney ve kontrol grubuna dahil edildi. Deney grubundaki hastalara cerrahi girişimden önceki gün serviste ameliyat sırası döneme ilişkin yazılı ve sözlü bilgilendirme yapıldı. Hastaların cerrahi korku düzeyleri hem serviste, hem de ameliyathanedeki görüşmeler ile elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, t testi, varyans analizi, Mann Whitney U, Ki-Kare ve korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Surgical fear, which starts with learning that the individual will undergo surgery and may also affect the discharge and recovery period after surgery, is an important source of stress and anxiety in the surgical process. Eliminating the fear of surgery with appropriate nursing interventions contributes significantly to achieving positive results based on surgical intervention. The purpose of this experimental study is to determine the effect of informing the patients who will undergo surgical intervention on the surgical fear in the preoperative period. The research was carried out between 15.10.2018-15.07.2019 on 92 (46+46) patients who underwent elective abdominal surgery in Trakya University Health Practice and Research Center General Surgery Service and Operating Room. The research data were collected with the“Patient Identification Form”and“Surgical Fear Questionnaire”. The patients were randomly included in the experimental and control groups. Written and verbal information was provided to the patients in the experimental group on the day before the surgery. Surgical fear levels of the patients were obtained both in the service and in the operating room. Descriptive statistical methods, t test, variance analysis, Mann Whitney U, Chi-Square and correlation analysis were used to evaluate the data.