Gebelikte baba desteğinin paternal bağlanmaya etkisi
The effect of father support on paternal attachment during pregnancy
  1. Tez No: 630737
  2. Yazar: İFFET GÜLER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE AYAR KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, gebelik sürecinde gebeye sağlanan eş desteğinin, paternal bağlanma üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul Avrupa yakasında bir üniversite hastanesinde yapılmıştır. Verilen toplanmasında bilgi formu, Baba Bebek Bağlanma Ölçeği (B-BBÖ) ve Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladığı Eş Desteği Ölçeği (ELSKAEDÖ) kullanılmıştır. Veriler gebelikte, lohusalık döneminde ve bebek 2 ve 4 aylık iken toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli izinler alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri için NCSS 2007 programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan babaların %41,6'sı 28-32 yaş aralığında, annelerin %40,3'ü 28-32 yaş, %68,2'si ev hanımı olduğu belirlenmiştir. Çalışmamıza katılan babaların B-BBÖ puan ortalama 63,32±13,76'dir.
Özet (Çeviri)
This research was implemented as descriptive cross-sectional type in order to examine the effect of the partner support provided to the pregnant woman during pregnancy on paternal attachment. It was carried out in a university hospital on the European side of Istanbul. In the collection of the data, the information form Father-Baby Attachment Scale (B-BBÖ) and the Perceived Partner Support Scale of Women in the Early Postpartum Process (ELSKAEDÖ) were used. Data were collected during pregnancy, postpartum period and when the baby was 2 and 4 months old. Necessary permissions were obtained to conduct the research. NCSS 2007 program was used for statistical analysis of the data. It was determined that 41.6% of the fathers participating in the study were between 28-32 years old, 40.3% of the mothers were 28-32 years old and 68.2% of them were housewives. The mean B-BBÖ score of the fathers who participated in our study was 63.32 ± 13.76.