Kalp damar cerrahi hastalarında eras protokollerinin uygunluğu ve hasta sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the appropriateness of eras protocols and their impact on patient outcomes in cardiovascular surgery patients
- Tez No: 849351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAZ ASKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, ERAS (Ameliyat Sonrası Gelişmiş İyileşme) uygulamalarının kap damar cerrahide uygunluğunu değerlendirmek ve hasta sonuçlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini Batman'da iki hastanenin kalp damar cerrahi servislerinde yatışı yapılan toplam 42 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında yüz yüze görüşme ve izleme yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında hasta tanıtıcı özellikleri formu, ERAS protokolü değerlendirme formu ve hasta izlem-sonuç takibi formu kullanılmıştır. Hastaların %76,2'sine ameliyat öncesi optimizasyonun sağlanması için ameliyattan 4-8 hafta öncesine kadar eğitim verildiği %64,3'üne ameliyat öncesi HgbA1c ve tüm hastalara albümin ölçümünün yapıldığı %95,2'sine ameliyattan bir saat önce antimikrobiyal proflaksi uygulandığı ve hepsinde mekanik bağırsak hazırlığı yapıldığı belirlenmiştir. Hastaların hepsinde ameliyat döneminde normotermin sürdürülmesi, cerrahi alan enfeksiyonlarını azaltmaya yönelik cilt hazırlığı protokollerinin yapıldığı ve ameliyat bölgesi tıraş elektrikli makine ile yapıldığı belirlenmiştir. Hastaların %54,8'i ilk sıvı alımını ameliyattan bir gün sonra ve erken mobilizasyon süreci hastaların %64,3'üne ameliyattan bir gün sonra uygulanmıştır. Ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ERAS protokolü ortalaması sırası ile 5,09±1,12, 4,00±,00 ve 9,19±,67 bulunmuştur. Sonuçlara göre, ameliyat dönemlerine ilişkin ERAS protokolü ortalaması 18,28±1,33 bulunmuştur. Hastaların %21,4'ü ameliyat sonrası komplikasyonlar sebebiyle hastaneye yatış yaptığı ve tekrar ameliyat edildiği belirlenmiştir. Ameliyat sonrası hasta izlem- takip ve sonuçlara ilişkin ortalama 4,07±1,67 bulunmuştur. Çalışma sonuçlarına göre kalp damar cerrahi hastalarında ameliyat dönemine ilişkin ERAS protokollerin uygun ve orta üstü düzeyde yapıldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study was to evaluate the suitability of ERAS applications in cardiovascular surgery and to determine their impact on patient outcomes. There search sample included 42 patients who were admitted in the cardiovascular surgery services of two hospitals in thecity of Batman were Face-to-face interview and observation methods were used to collect the data. Furthermore, three forms were used in data collection phase, the patient descriptive characteristics form, the ERAS protocol evaluation form, and the patient observation- result follow-up form. 76.2% of the patients were given training 4-8 weeks before the surgery to ensure preoperative optimization the surgery to ensure preoperative optimization, 64.3% had HgbA1c mesuredbeforethesurgeryandallpatients had albumin measured, 95.2% received antimicrobial prophylaxis one hour before the surgery. Inaddition, Mechanical bowel preparation was determined to be used in allcases. It was determined that normothermia was maintained in all patients during the surgery period, skin preparation protocols were implemanted to reduce surgical area infections, and the surgical area was shaved with an electricmachine. The first fluid intake was performed one day after surgery in 54.8% of the patients and in 64.3% of the early mobilization process patients. The pre-intra-postoperative ERAS protocol mean was found to be 5.09±1.12, 4.00±.00 and 9.19±.67, respectively. According to the results, it was found that the ERAS protocol mean for the perioperative period was 18.28±1.33. It was determined that 21.4% of the patients were hospitalized and reoperated due to postoperative complications. The mean of postoperative patient observation and follow-up result was found to be 4.07±1.67. According to the results, it can be said that ERAS protocols related to the perioperative period in cardiovascular surgery patients are performed at an appropriate and above moderate level.