Total diz protezi uygulanan hastaların taburculuğa hazır oluşluk durumları
Readiness of the Patients for Discharge After Total Knee Prosthesis Application
- Tez No: 540518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, total diz protezi uygulanan hastaların taburculuğa hazır oluşluk durumlarını değerlendirmek, taburculuğa hazır oluşluk durumunun sosyo-demografik özellikler, sağlık/hastalık özellikleri ve bilgilendirilme durumu ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma Isparta il merkezinde bulunan bir hastanenin ortopedi servisinde yatan 183 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında, hastaların tanıtıcı özelliklerini, ameliyat öncesi, sonrası ve taburculuk dönemine ilişkin bilgilendirilme ve taburculuğa hazır oluşluk durumlarını belirlemeye yönelik oluşturulan bir anket formu kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile 21 Mart-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Fisher's Exact Test ve Pearson ki-kare testleri kullanıldı. Total diz protezi uygulanan hastaların %74,9ʼunun ameliyat öncesi döneme ilişkin, %87,1ʼinin ameliyat sonrası döneme ilişkin ve %98,1ʼinin taburculuk sonrasında evde bakıma ilişkin konularda bilgi aldığı belirlendi. Hastaların taburculuğa hazır oluşluk ve evde normal yaşama devam edebileceğine inanma oranı %96,7'dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to assess the readiness of the patients to be discharged after the application of total knee prosthesis, and to determine the relationship between their readiness and their socio-demographic characteristics, health/disease characteristics and being informed. The study was conducted on 183 inpatients in the orthopedics service of a hospital in Isparta city center. The data were collected by the researcher through face to face interviews between March 21 and August 19, 2016, using a questionnaire about the patients' introductory information; being informed about the pre-operative, post-operative and discharge periods; and readiness for discharge. The data analysis was performed using numbers, percentages, means, standard deviation, Fisher's Exact Test, and Pearson chi-square test. Of the patients, 74.9% were informed about the pre-operative period, 87.1% were informed about the post-operative period, and 98.1% were informed about home care after being discharged. Of them, 96.7% were ready to be discharged and believed that they could continue their normal life.