Avrupa'nın 10 farklı futbol ligi'nde mücadele eden takımların oyun içi değişkenlerinin farklı sezonlarla karşılaştırılması
Comparing in-game variables of teams playing in 10 different football leagues in europe with different seasons
  1. Tez No: 630761
  2. Yazar: HAKAN BÜYÜKÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında Avrupa'nın 10 farklı futbol liginde mücadele eden takımların oynadıkları karşılaşmalardaki oyun içi değişkenlerin sezonlara göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmanın evrenini 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında oynanan müsabakalar oluştururken, örneklemi ise Avrupa'nın en yüksek bütçeli 10 farklı futbol liginde oynanan müsabakalardaki oyun içi değişkenler oluşturdu. Çalışmada her takımın iki sezonda oynamış olduğu toplam 10416 müsabakanın verileri kullanıldı. Veriler notasyonel analiz yöntemiyle kaydedildi. Bağımsız değişkenler arasında anlamlı bir fark olup olmadığı Mann-Whitney U testi ile analiz edildi. Bulgular: 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında Avrupa'nın en yüksek bütçeli 10 farklı liginde mücadele eden takımların oyun içi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edildi. Müsabakadan galibiyetle ayrılan takımların iki sezon arasındaki oyun içi değişkenlerindeki ortalamalar azalırken, mağlubiyet ve beraberlikle sonuçlanan müsabakalardaki değişken ortalamalarında ise artış olduğu tespit edildi. İstatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilen oyun içi değişkenlerin liglere ve müsabaka sonuçlarına göre değişiklik gösterdiği görüldü. Sonuç: Takımların saha içerisinde uyguladığı oyun içi değişkenlerin sezonlar arasında farklılaştığı görüldü. Ligler arasındaki farklılıkların temel nedenlerinin bütçe, oyuncu, antrenör ve sosyo-kültürel etkilerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Oyun anlayışındaki bu değişim; yeni stratejiler ve farklı antrenman modellemelerinin yanında oyunun gidişatı hakkında da fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the variables that differ between the seasons by analyzing the in-game variables in the competitions of the teams competing in 10 different football leagues of Europe in the seasons of 2017-2018 and 2018-2019. Material and Method: The study includes competitions played in 10 different football leagues in Europe in the 2017-2018 and 2018-2019 seasons. The study includes data of 10416 competitions that each team played in two seasons separately. The data were recorded by notational analysis method. Statistically significant difference status was examined by Mann-Whitney U test. Findings: The in-game variables of the teams that competed in the 10 highest budget leagues in Europe were examined in the 2017-2018 and 2018-2019 seasons. It was determined that the data differed significantly. The data of the teams that won the competitions varied negatively. The data of competitions that result in lose and draw show a positive difference. Significant in-game variables vary depending on leagues and match result. Conclusion: It has been revealed that the in-game variables applied by the teams on the field have changed over the years. Having different budgets, players, coaches and socio-cultural effects are the main factors that make up the differences in leagues. This change in the game; new strategy, different training models and having an idea about the trend in the game brings with it results.