Hemşirelik öğrencilerinin akademik özyeterlik ve akademik güdülenme düzeyleri ile eğitim yöntemleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationship between academic self-efficacy and academic motivation levels of nursing students and education methods
- Tez No: 630794
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de hemşirelik lisans düzeyinde farklı eğitim yöntemleri uygulanmaktadır. Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinin akademik özyeterlik ve akademik güdülenme düzeyleri ile eğitim yöntemleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmaya 2017-2018 eğitim-öğretim yılı güz döneminde entegre eğitim uygulanan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve modüler eğitim uygulanan Erciyes Üniversitesi (EÜ) Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile klasik eğitim uygulanan Sütçü İmam Üniversitesi (SİÜ) Sağlık Yüksekokulu hemşirelik bölümünde eğitim alan öğrenciler alınmıştır. Tabakalama örnekleme yöntemi ile her üniversite tabaka kabul edildikten sonra her bir tabaka ağırlığına orantılı olarak örneklem sayısı belirlenmiştir. Araştırmaya GAÜN'den 314 öğrenci (%38.8), EÜ'den 371 öğrenci (%45.8) ve SİÜ'den 125 öğrenci (%15.4) alınmıştır. Veriler, tanıtıcı özellikler formu, Akademik Güdülenme Ölçeği ve Akademik Özyeterlik Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various education methods are employed undergraduate nursing programs in Turkey. The study was conducted in the cross-sectional way with the aim of examining the relationship between academic self-efficacy and academic motivation levels of nursing students and education methods. The study involved the graduate nursing students from the Faculty of Health Sciences of Gaziantep University (GAÜN) employing integrated education, from the Faculty of Health Sciences of Erciyes University employing modular education and from the Health College of Sütçü İmam University employing classical education in the fall semester in 2017-2018 academic year. After each university was handled as a layer through the stratification sampling method, the number of samples was determined in proportion to the weight of each layer. 314 students from GAUN (38.8 %), 371 students from EU (45.8 %) and 125 students from SİU (15.4 %) were involved in the study. The data was obtained through the descriptive characteristics form, academic motivation and academic self-efficacy scale. As a result of the analysis, the academic motivation total score of the students studying in the classical education system was found to be significantly higher than the students studying in the integrated education system. When the average of self-transcendence is compared; the average of students studying in the classical education system was found to be significantly higher than the students studying in the modular education system.