Kullanıcı deneyiminin farklı teknolojilerle üretilen döner nikel-titanyum tek eğe sistemlerinin döngüsel yorgunluğu üzerindeki etkisi
The effect of the operator experience on cyclic fatigue of rotating nickel-titanium single file systems produced with different technologies
- Tez No: 630803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT TUNGA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kullanıcı deneyiminin farklı teknolojilerle üretilmiş döner nikel-titanyum eğe sistemlerinin döngüsel yorgunlukları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Döner NiTi eğeler ile kök kanal preparasyonu deneyimi olmayan klinik staj öğrencisi (grup 1), lisansüstü düzeyde endodonti eğitimi almakta olan araştırma görevlileri (grup 2) ve endodonti uzmanları (grup 3) olmak üzere 10'ar kişilik üç farklı grup oluşturuldu. Her bir operatör 1 adet WaveOne Gold Primary (Dentsply Maillefer, İsviçre) ve 1 adet Hyflex EDM Onefile (Coltene, İsviçre) döner sistem NiTi eğesi kullanmak üzere çalışmada toplam da 80 adet döner sistem NiTi eğesi kullanıldı. Her eğe farklı deneyime sahip operatör tarafından tek sefer rezin blokta bulunan kurvatürlü yapay kanalın preperasyonunda kullanıldıktan sonra eğeler, 60 ° 'lik kurvatür açısı ve 5 mm'lik kanal kurvatür çapına sahip yapay kanalı olan metal bloklarda kırılıncaya kadar döndürüldü. Döngüsel yorgunluk test işlemi vücut sıcaklığında gerçekleştirildi. Kırık tipinin belirlenmesi için eğelerin kırılma yüzeylerinden taramalı elektron mikroskobu (SEM) altında fotomikrografiler alındı. Elde edilen verilere uygun istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Deneyim düzeylerine göre ayırılan kullanıcı grupları arasında her iki eğe grubunda da istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülememiştir (P < 0, 05). Herhangi bir preparasyon işleminde kullanılmadan döngüsel yorgunluk testi yapılan kontrol grubu her iki eğe türünde de tüm kullanıcı gruplarına göre daha yüksek yorgunluk direnci göstermiştir. Hyflex EDM, WaveOne Gold'a göre tüm gruplarda daha yüksek yorgunluk dayanımı göstermiştir (P < 0, 05). Sonuç: Kullanıcı deneyiminin eğelerin döngüsel yorgunluğu üzerine etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aimed to evaluate the effect of operator experience on cyclic fatigue of rotary nickel-titanium file systems produced with different technologies. Material and Methods: Three different experience groups of 10 people were formed. These are: clinical internship student without experience in root canal preparation with rotary NiTi files (group 1), research assistants receiving postgraduate endodontics education (group 2) and endodontics specialists (group 3). Each operator used 1 WaveOne Gold Primary (Dentsply Maillefer, Switzerland) and 1 Hyflex EDM Onefile (Coltene, Switzerland) rotary system NiTi file. A total of 80 rotary system NiTi files were used. After each file was used by the operator who have different experience in the preparation of the artificial curved root canal in the resin block, the files were rotated until they were broken in metal blocks with a 60 ° curvature angle and 5 mm canal curvature diameter. The test was carried out at body temperature. The fracture surfaces of the file to determine the type of fracture scanning electron microscope (SEM) photomicrographs were taken under. Data were statistically analyzed.