Üreteropelvik bileşke darlıklarının tedavisinde açık, laparoskopik ve robotik pyeloplasti tekniklerinin cerrahi ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of surgical and functional outcomes of open, laparoscopic androbotic pyeloplasty for the treatment of ureteropelvic junction obstruction
- Tez No: 630825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Üretropelvik bileşke darlıklarının tedavisinde açık, laparoskopik ve robotik dismembred piyeloplasti tekniklerinin cerrahi ve fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmak. Materyal ve Metod: 2007 ve 2012 tarihleri arasında 22 hastaya açık (grup 1), 15 hastaya laparoskopik (grup 2) ve 15 hastaya robotik piyeloplasti (grup 3) yapıldı. Gruplar arasında ortalama operasyon süresi, tahmini kan kaybı, dren kalış süresi, analjezik ihtiyacı, hastanede kalış süresi ile fonksiyonel sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama yas; grup 1'de 30, grup 2'de 34,3 ve grup 3'de 32,9'idi.
Özet (Çeviri)
Purposes: To compare surgical and functional outcomes of open, laparoscopic and robotic dismembred pyeloplasty at the treatment of patients with ureteropelvic junction obstruction. Materials and Methods: Between 2007 and 2012, 22 patients underwent conventional open pyeloplasty, 15 patients underwent laparoscopic pyeloplasty and 15 patients underwent robotic pyeloplasty. Mean operation time, estimated blood loss, drain removal time, narcotic analgesic requirements, length of hospital stay and functional outcomes were compared among groups. Resuts: The mean age was 30 years in Group 1, 34,3 years in group 2 and 32,9 years in group 3. The mean operation time was 127, 130 and 114 min (p=0,32) and estimated blood loss was 105, 31 and, 28 mil, respectively (p=0.001).