Üreteropelvik bileşke darlıklarında doku oksidan, antioksidan ve TNF-alfa seviyeleri
Tissue oxidant, antioxidant and TNF-alpha levels in ureteropelvic junction obstructions
- Tez No: 639807
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH FIRDOLAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada hücre yaşamı, gelişimi ve ölümü üzerine etkili oldukları gerekçesiyle bazı oksidan, antioksidan ve tümör nekrozis faktör-alfanın (TNF-alfa) üreteropelvik bileşke darlıklarının fizyopatolojisindeki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 2015-2018 yılları arasında Fırat Üniversite Hastanesi Üroloji Kliniği'ne başvurmuş olan toplam 56 hasta dahil edildi. Hastalar 'hasta' ve 'kontrol' grubu olarak iki grupta incelendi. Hasta grubunda üreteropelvik bileşke darlığı tanısı almış 30 hasta incelendi. Kontrol grubunda böbrek tümörü tanısı almış veya non-fonksiyonel böbreği olan 26 hasta incelendi. Bu grupların üreteropelvik bileşke segmentlerinden alınan dokularda TNF-alfa, malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) düzeylerine bakıldı. TNF-alfa düzeyleri Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemiyle, malondialdehit düzeyi, süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz aktiviteleri ise uygun manuel yöntemler kullanılarak spektrofotometrik olarak tayin edildi. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 22.0 paket programı kullanıldı. MDA ve TNF-alfa seviyeleri hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the role of some oxidant, antioxidant agents and tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha) in the pathophysiology of ureteropelvic junction obstructions because of their effect on cell life, development and death. A total of 56 patients who applied to the Urology Clinic of Fırat University Hospital between 2015-2018 were included in the study. Patients were divided into two groups as 'patient' and 'control' groups. In the 'patients' group; 30 patients with ureteropelvic junction obstruction were evaluated. In the 'control' group; 26 patients which were diagnosed with kidney tumor or non-functional kidney were evaluated. TNF-alpha, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and malondialdehyde (MDA) levels were measured in the tissue samples taken from the uretero pelvic junction segments of the study groups. TNF-alpha levels were determined by using Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) method, malondialdehyde level, superoxide dismutase and catalase and glutathione peroxidase activities were measured spectrophotometrically by using the appropriate manual methods. MDA and TNF-alpha levels were detected as significantly higher in the patient group than in the control group.