Ureteropelvik bileşke darlık etyolojisinde sinir sayısının rolü
The etiopathogenesis of ureteropelvic junction (UPJ) number of neurons
  1. Tez No: 298985
  2. Yazar: DOĞAN DURMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Üreteropelvik bileşke (UPB) darlıklarının etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamışdır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda daha çok nöronal anormallikler üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada dismembred pyeloplasti ile çıkarılan üretero pelvik segmentlerde görülen sinir sayısındaki farkların histopatolojik olarak incelenip kendi aralarında ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Toplam 29 UPB segmenti çalışmaya alınarak üç gruba ayrıldı.Grup 1' de İntrensek UPB darlığı olan sekiz adet yetişkin ve üç adet çocuk olmak üzere toplam 11 adet olgu çalışmaya alındı. Grup 2' ise ekstrensek UPB darlığı (damar basısı) olan altı adet yetişkin ve dört adet çocuk olmak üzere, toplam 10 adet olgudan oluşturuldu. Grup 3'de, sekiz normal UPB segmenti incelendi. Bu segmentler böbrek tümörü nedeniyle yapılan radikal nefrektomi materyallerinden elde edildi. Ayrıca primer UPB darlıklı olgular yetişkin ve çocuk olarak ayrılıp, S-100 boyasıyla boyanıp,birbirleriyle ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma 1'de Ureteropelvik bileşke darlığı (ekstrensek+intrensek) olan grup1 ve grup 2 olgularının UPB segmentleri incelendi. UPB darlığı olan 21 hastanın UPB segmentleri,Grup 3(kontrol grubu)'deki sekiz hastanın UPB'leri ile karşılaştırıldı.Sinir sayısı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı(p>0.05). Çalışma 2'de Ureteropelvik darlığı olan 21 olgu(grup 1 ve grup 2) kendi arasında intrensek UPB darlığı olan 11 olgu(grup1) ve ekstrensek UPB darlığı olan 10 olgu(grup 2)'nun UP Bileşkeleri karşılaştırıldı. sinir sayısı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı(p>0.05). Çalışma 3'de grup 1'deki intrensek UPB darlığı olan yetişkin ve çocuk olguların UPB'leri karşılaştırıldı. Sinir sayısı açısından kendi aralarında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı(p>0.05).Sonuç: Bu çalışmada, UPB darlığı olan olgularla UPB darlığı olmayan olguların UPB'leri ve intrensek UPB darlığı olanlarla ekstrensek UPB darlığı olan olguların UPB'leri histopatolojik olarak incelendiğinde sinir sayısı açısından istatiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Ancak daha fazla olgusayısını içeren çalışmalarla konu üzerinde tartışmaların daha detaylı
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The etiopathogenesis of ureteropelvic junction (UPJ) obstructions have not been fully elucidated. Evidence-based medicine practice of UPJ stresses on neuronal abnormalities. In the present study, we examined difference in the number of neurons among histopathological changes observed in the segments, which removed via dismembered or laparoscopic pyeloplasty; and findings were discussed in comparison to a control group.Material and Method: Overall, 29 UPJ segments, which then divided into3 groups, were included in this study. In the Group 1, there were 11 cases (8 adults and 3 children) with intrinsic UPJ obstruction. In the group 2, there were 10 cases (6 adults and 4 children) with extrinsic UPJ obstruction (crossing vessels). 8 normal UPJ segment were examined in the Group 3. These control cases included normal UPJ segments obtained from specimens of radical nephrectomy, which were performed due to renal tumors. Groups were subdivided into two groups as adults and children; then immunohistochemical staining with s-100 was performed in all cases; and all subgroups and controls were compared regarding number of neurons.Findings: In the Group 1, UPJ segments of cases with UPJ obstruction (extrinsic +intrinsic) were examined. When UPJ segments of 21 cases with UPJ obstruction were compared to those of 8 controls regarding number of neurons, no statistically significant difference was observed. In the Group 2, twenty-one cases with UPJ obstruction were subdivided as cases with intrinsic or extrinsic UPJ obstruction (n=11 and n=10, respectively). In the comparison of these subgroups regarding number of neurons, no significant difference was found between these subgroups. In the Group 3, cases with primary UPJ obstruction (intrinsic) were individually examined by subdividing as adults and children. When 3 children with primary UPJ obstruction were compared to 8 adult cases with primary UPJ obstruction, no significant difference was found regarding number of neurons.Conclusion: In the present study, no statistically significant difference was found between cases with or without UPJ obstruction regarding number of neurons at the obstruction site. As a significant neuronal loss in the cases with primary UPJ obstruction is suggested in the literature, this finding showed us that there is a need for larger series.