İntrensek üreteropelvik bileşke darlıklarının patogenezinde rol oynayan histopatolojik bulguların araştırılması ve klinik açıdan değerlendirilmesi
Histopathologic changes at Intrinsic ureteral pelvic junction (UPB) stenosis and its effects on surgical results
  1. Tez No: 248699
  2. Yazar: OKTAY ISSI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH GEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: İntrensek üreteropelvik bileşke (UPB) darlıklarının etiyopatogenezi halaAydınlatılamamış bir konudur. UPB obstrüksiyonunun gerçek sebebi; emriyolojik, anatomik, fonksiyonel ve histolojik açıdan araştırılmasına rağmen halen net değildir. Bu çalışmadaki amacımız, kanıta dayalı tıp uygulamaları çerçevesinde intrensek UPB darlıklarının, altta yatan temel histopatolojik nedenlerini; bununla ilişkili olabilecek birçok parametreyi (kollagen, elastin, düz kas hücre yoğunluğu, kajal hücrelerini) bir arada çalışarak, birbirlerine oranlarını, azalış veya artış miktarlarını bulmak ve bunu cerrahi tedavi sonuçları ile ilişkilendirmektirMETERYAL-METOT: 66 UPB segmenti çalışmaya alınarak 3 gruba ayrıldı. Grup 1'de normal UPB'ye sahip çeşitli nedenlerle nefrektomi yapılmış 10 UPB segmentinden oluştu. Grup 2'de taş nedeniyle kronik obstrüksiyona ağramış ve bu nedenle nefrektomi yapılmış 4 UPB segmentinden oluştu. Grup 3'te ise UPB darlığı nedeniyle dismembered pyeloplasti yapılmış 52 UPB segmentinden oluştu. Bu gruplar arasında Cajal hücre sayısında, Elastin, Kollagen tip 3 miktarında ve fibrozis de farklılık aradıkGrup 3'teki olgular ayrıca iki ayrı değerlendirmeyede tabi tutuldu. Birinci değerdirmede, bu 52 intrinsik UPB darlığı olan UPB segmentleri yaş grubuna göre inceledik pediatrik yaş grubu ile yetişkin yaş grubuna ait UPB segmentleri arasında Cajal hücre, Elastin, Kollagen tip 3 miktarında ve fibroziste farklılık aradık. İkinci değerlendirmede ise UPB darlığı olan hastalara yapılan dismembered pyeloplasti operasyonu sonucunda cerrahi olarak başarısız olduğu radyolojik kontrollerde ortaya çıkan 5 olguyu, cerrahi olarak başarılı 47 olgu ile karşılaştırdık. Cerrahi başarılı ve cerrahi başarısız grupları arasında yapılan incelemede Cajal hücre sayısında, Elastin, Kollagen tip 3 miktarında ve fibrozis de farklılık aradık.BULGULAR: İntrinsik UPB darlığı olan hasta segmentlerinde ( n:52) , normal gruplar ile karşılaştırıldığında(n: 10 ve n: 4 ) Cajal hücrelerinde, Elastin, Kollagen tip 3 miktarında ve fibroziste istatiksel olarak anlamlı patolojik bir artış veya azalış bulunmadı.Pediatrik yaş grubu (n: 10) ile yetişkin yaş (n:42) grubuna ait UPB segmentleri arasında Cajal hücre, Elatin, Kollagen tip 3 miktarında ve fibroziste istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştırCerrahi başarılı ( n: 47) ve cerrahi başarısız (n:5) grupları arasında yapılan incelemede Cajal hücre sayısında, Elastin, Kollagen tip 3 miktarında ve fibrozis de anlamlı bir farklılık bulunamamıştırSONUÇ: Bizim çalışmamızda ki sonuçlarda UPB darlığı olan segmentlerde Cajal hücresinde, Elastinde, Kollagen tip 3'te normal UPB sahip gruplar arasındaki UPB segmentlere göre farklılık bulunmadı.UPB darlıklarının temel histopatolojik nedenlerini ortaya konması için daha geniş serilerde ve daha çok çalışmanın gerekliliği aşikârdır
Özet (Çeviri)
The etiopathogenesis of introduction: intrinsic ureteral pelvic junction (UPB) stenosis is stil failed to be lightened. The real cause for UPB obstruction is; even if it is investigated in terms of embryological, anatomical, functional and histological terms is still is not clear. In this study our objective is to make a relation in the framework of an evidence-based medicine practices of intrinsic UPB stenosis, the underlying basic histopathologic reasons, the associated various parameters (collagen, Elastin, smooth muscle cell density, Cajal cells) working together with each other, their rates to each other, finding their decrease or increasing amounts and to associate it with results of surgical treatment.Material-METHODS: 66 UPB segment was included in the study and divided into 3 groups. Group 1 existed of 10 UPB segments with normal UPB to which nephrectomy was made for various reasons. Group 2 existed of 4 UPB segments which have suffered chronic obstruction due to stones and therefore has been made nephrectomy. Group 3 existed of 52 UPB segments which due to UPB stenosis was made dismembered pyeloplasty. In these groups we have analyzed differences in the number of Cajal cells, Elastin, collagen 3 amounts and fibrosis.Facts in Group 3 were also evaluated in two separate subjects. In the first evaluation, these segments with 52 intrinsic UPB stenosis were reviewed according to age groups and we have looked for differences between the pediatric age group and the adult age group belonging to the segments between UPB in terms of Cajal cells, Elastin, collagen 3 amounts and fibrosis.In the second evaluation we have compared 5 cases at patients with UPB stenosis whose dismembered pyeloplasty surgery operation as a result has failed with 42 successful cases in terms of surgery.Between the groups of unsuccessful and successful surgery we have looked for differences between the number of Cajal cells, Elastin, collagen 3 and fibrosis.RESULTS: At segments of patients with intrinsic UPB stenosis (n: 52), compared with normal groups (n 10 and n: 4) in terms of Cajal cells, Elastin, collagen 3 content and fibrosis no statistically significant increase or decrease of pathological evidence was found.Between UPB segments of pediatric age group (n: 10) and adult age (n: 42) in terms of Cajal cells, Elastin, collagen 3 content and fibrosis no statistically significant difference was found. At analysis performed between successful surgery (n: 47) and surgical failure (n: 5) in terms of Cajal cells, Elastin, collagen 3 and fibrosis also no significant difference was found.CONCLUSION: In the results of our study for segments with UPB stenosis in terms of Cajal cells, Elastin, collagen 3 between groups with normal UPB segments no significant difference was found.To put forward the basic histopathologic causes of UPB stenosis it is obvious that in larger series and more hard work is necessary.