Temporomandibular rahatsızlığı olan bireylerde kraniyoservikal bölge biyomekaniği, kas performansı ve özür düzeyinin incelenmesi
An investigation of biomechanics, muscle performance and disability level of craniocervical region of individuals with temporomandibular disorder
  1. Tez No: 630838
  2. Yazar: HARUN GENÇOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Dentistry, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada temporomandibular rahatsızlığı (TMR) olan bireylerin kraniyoservikal bölge (KSB) biyomekaniği, kas performansı ve özür düzeyinin incelenmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlandı. Tıbbi muayene ve tetkik sonrası TMR tanısı alan 50 birey TMR grubu olarak ve TMR'si olmayan 50 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya dâhil edildi. KSB biyomekaniği; statik olarak lateral fotografi ve radyografi ile, dinamik olarak dijital inklinometre ile değerlendirildi. KSB'nin kas performansı Servikal Omurga Fonksiyonel Kuvvet Testi ile, özür düzeyi Boyun Özür Göstergesi ile, tüm katılımcıların TMR şiddeti ise Fonseca Anamnestik Anket ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate biomechanics, muscle performance and disability level of craniocervical region (CCR) of individuals with temporomandibular disorder (TMD) and compare them with healthy individuals. Fifty individuals who were diagnosed with a TMD after medical examination and investigation was involved as study group while 50 healthy volunteers who don't have any complaint related to TMD was involved as control group. The biomechanics of CCR was statically evaluated by lateral photography (study and control) and radiography (study only) as well as dynamically with digital inclinometer. The muscle performance of CCR was evaluated by the Functional Strength Testing of the Cervical Spine, the disability level of CCR was evaluated by Neck Disability Index, and severity of TMD was evaluated by Fonseca Anamnestic Index for all participants.