Bruksizmli bireylerde iki farklı splint kullanımı öncesi ve sonrası temporomandibular eklem seslerinin ve radyolojik verilerin değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular joint sounds and radiologic data before and after two different splints used for patients with bruxism
- Tez No: 294322
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Temporomandibular rahatsızlığı olan bireylerde TME sesleri hastalığın teşhis ve tedavisi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, bruksizmli bireylerde splint tedavisi öncesi ve sonrası TME seslerindeki değişiklikleri incelemek ve stabilizasyon splint ve fabrikasyon splint-bruxogard'ın tedavi etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışma grupları, 6 stabilizasyon splint ve 6 bruxogard kullandırılmış 12 bruksizmli bireyden oluşmak üzere 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubu ise sağlıklı dentisyona sahip, TME şikayeti olmayan 6 bireyden oluşturuldu. Tüm bireylerin klinik muayenesi yapılıp, açık-kapalı lateral panoramik filmler ile sağ/sol TME'leri değerlendirildi. Özel olarak geliştirilen ses kayıt sistemi ile TME sesleri kaydedilip, bilgisayar ortamında incelendi. TME seslerinin MATLAB programında ses sinyalleri değerlendirildikten sonra FFT ile spektral analizi yapıldı. Frekans analizi iki aşamalı yapıldı. İlk olarak spektrum analizinde sesin enerji seviyesi hesaplandı, daha sonra bu enerjilerin bölge içinde ağırlığı yüzde olarak hesaplandı.Splint tedavisi ile her iki splint grubunda da klik sesinin enerjisinde istatistiksel olarak farklılık saptanmadı. Sağ ve sol TME sesleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık kaydedilmedi. Ayrıca, kanin koruyuculu stabilizasyon splinti ile bruxogard arasında TME sesi ve klinik veriler ışığında tedavi başarısı açısından farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint (TMJ) sounds are important in terms of diagnosis and treatment of patients with temporomandibular disorders. The aim of this study is to investigate the changes in TMJ sounds before and after splint therapy and also to compare the effectiveness of the stabilization splint and fabrication splint-bruxogard in the dental students with bruxism. Two test groups, consisting of 12 dental students with bruxism were established and they were used either stabilization splint or fabrication splint-bruxogard for 6 weeks at night. The control group is consisted of 6 dental students of having healthy dentition without TMJ problem. Clinical examination has been made and right/left TMJs have been evaluated by lateral panoramic radiographies in the open-closed mandibular positions. TMJ sounds were recorded by using the specially developed sound record system and then evaluated. TMJ sound signals were processed by using MATLAB and then spectral analyses were done by using `Fast Fourier Transform?. Two different frequency analyses were made. In the first one, energy level of the sound were calculated for the spectrum analysis. In the second one, the weight of the energies in the spectrum were calculated in percentages.After the splint treatment, the presence of clicks continued. In addition to that, no statistical differences were observed between the right/left TMJ sounds and click energies of the both splint groups. Similarly, it was seen that there was no statistical difference in terms of treatment success and the TMJ sounds with canine guidance stabilization splint and bruxogard in consideration of the clinical data.