Temporomandibular rahatsızlığı olan bireylerde kor stabilite eğitiminin ağrı, fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of core stability training on pain, function and quality of life in individuals with temporomandibular disorders
  1. Tez No: 667274
  2. Yazar: MERVE SEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERDAR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, temporomandibular rahatsızlık olan bireylerde Kor stabilite eğitiminin ağrı, fonksiyon, yaşam kalitesi, uyku kalitesi, vücut postürü, ayak postürü, oral alışkanlık ve kinezyofobi üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya diş hekiminden Temporomandibular rahatsızlık (TMR) tanısı almış 18 yaşından büyük 40 kişi dahil edildi. Katılımcıların TMR tanısı Temporomandibular Düzensizlikler için Teşhis Kriterleri ile konuldu. Katılıcımların sosyodemografik bilgilerini aldıktan sonra, postür değerlendirmesi için New York Postür Skalası, uyku kalitesi için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, kinezyofobi için Temporomandibular Bozukluklarda Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TMB-TKÖ), oral alışkanlıklarını incelemek Oral alışkanlıklar anket soruları ve fonksiyon değerlendirmesi için Çenenin Fonksiyon Kısıtlama Skalası-20, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi için Ağız Sağlığı Etki Ölçeği-14 uygulandı. Ayak postürü Ayak Postür İndeksi-6 ile belirlendi. Ağrı için Derecelendirilmiş Kronik Ağrı Skalası uygulanıp test içeriğinde yer alan Chronic Pain Intensity (CPI) ve Disability Score (DS) skorlarına da bakıldı. Bulgular: Ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi değerlendirilmesinde kontrol grubunun tedavi öncesi ve sonrası arasında anlamlı fark saptandı (p0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of Core stability training on pain, function, quality of life, sleep quality, body posture, foot posture, oral habits and kinesiophobia in individuals with temporomandibular disorder. Materials and Methods: The study included 40 people over the age of 18, who were diagnosed with temporomandibular disorder from the dentist. The participants with temporomandibular disorder were diagnosed with the Research Diagnostic Criteria for TMD (RDC / TMD). Posture evaluation with New York Scale, sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index, kinesiophobia with Tampa Scale for Kinesiophobia for Temporomandibular Disorders (TSK-TMD), oral habits with Oral Behavior Checklist, function with Jaw Functional Limitation Scale-20 and Quality of life in terms of oral health with Oral Health Impact Profile-14 were assessed. Foot posture was determined with Foot Posture Index-6. Grained Chronic Pain Scale was applied and CPI and DS score in the test were also examined.