Design and fabrication of a wearable, flexible pulse oximeter
Esnek, giyilebilir bir puls oksimetre tasarım ve üretimi
  1. Tez No: 631016
  2. Yazar: AHMED AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CUMHUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Dokular ve organların sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını sürdürebilmeleri için oksijen hayati bir öneme sahiptir. Bu sebeple, klinik bir müdahale öncesinde ve sonrasında, astım ve hipoksi gibi hastalıkların tespitinde ve takibinde, yaşam kalitesini artırmak amacıyla günlük aktivite esnasında insan vücudundaki oksijen doygunluğunun takip edilmesi vazgeçilmez derecede öneme sahiptir. Puls Oksimetre kandaki oksijen doygunluğunu noninvazif olarak ölçen ve oksijenin dokulara ne kadar iyi nüfuz ettiği hakkında bilgi veren elektro-optik bir cihazdır. Konvansiyonel aygıtlar gerek hantal yapıları gerekse hareketi kısıtlayıcı tasarımları sebebiyle günlük kullanıma uygun değildir. Bu tez çalışması ile konvansiyonel cihazların sahip olduğu dezavantajların ortadan kaldırılması, vücut ile uyumlu, gün boyu kullanılabilecek ve sürekli olarak ölçüm alınmasına yönelik esnek, reflektans tipinde bir Puls Oksimetre cihazının tasarım ve üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oxygen is vital for the healthy functioning of tissues and organs. For this reason, it is indispensable to monitor the oxygen saturation of the human body during daily activities in order to improve the quality of life, in the detection and tracking of respiratory diseases. Pulse Oximeter is an electro-optic device that non-invasively measures peripheral oxygen saturation and provides information about how well oxygen diffuses the tissues. Conventional devices are not suitable for daily use due to their bulky structure and designs that restrict movement. With this thesis, the design and production of a flexible reflectance type Pulse Oximeter device that is conformally adapt to measurement suite, can be used all day long and is intended for continuous measurement has been realized.