An agent based model for exploring the effects of overconfidence on the winner's curse in construction projects
Yapım projelerinde aşırı güvenin kazananın laneti üzerindeki etkilerini araştırmak için etmen tabanlı bir model
  1. Tez No: 631030
  2. Yazar: BORA ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KALE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Mimarlık, Econometrics, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kazananın laneti petrol sanayisinde ortaya çıkmış olan bir kavramdır. Kısaca, maliyet tahminleri gerçekleştirilirken ortaya çıkan hatalar sonucunda ihale, açık arttırma vb. rekabetçi ortamlarda kazanan firmaların işin sonucunda bekledikleri kazancı elde edememesi, hatta zarar etmeleri durumu şeklinde tanımlanabilir. Bu durumun ortaya çıkmasının nedenleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Yakın zamana kadar, yapım projelerinde ortaya çıkan tahmin hatalarının nedeni olarak teknik hatalar öncelikli olarak değerlendirilmekteydi. Ancak psikoloji ve davranışsal iktisat disiplinleri, bireylerin karar verme süreçlerindeki birtakım yanılsamaların da bu istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabileceğini göstermektedir. Bu yanılsamaların sıklıkla bahsedilenlerinden birisi de“aşırı güven”yanılsaması olarak düşünülebilir. Bu davranışsal yanılsama, bireylerin kendi kabiliyetlerinin ya da karar verirken kullandıkları verilerin, gerçekte olduklarından daha iyi ya da kapsamlı olarak değerlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu yanılsama incelenirken, etmen tabanlı modelleme yönteminden faydalanılmıştır. Bu yöntem, kısaca birbirinden bağımsız davranabilen heterojen bireylerin mikro düzeyde davranışlarının, makro düzeyde ortaya çıkardığı sistem örüntüsünü araştıran bir yöntemdir. Bu çalışmada bireyler inşaat firmaları olarak düşünülebilir. Ortaya çıkan örüntü ise, sektörde hâkim olan kazananın laneti olgusudur. Ancak, aşırı güven etkisinin tek başına incelenmesi; anlamlı sonuçlar elde edilmesini sağlamayabilir. Riskten kaçınma davranışı, bireyleri aşırı güven yanılsamasının olumsuz sonuçlarından koruyabilecek bir davranış tutumu olarak değerlendirilmektedir. İhalelere katılan isteklilerin sayısı da kazananın laneti üzerinde etkili olabilir. Bu çalışma, kazananın laneti olgusunun, aşırı güven etkisinin tüm boyutlarında hüküm sürdüğünü göstermektedir. Katılımcı sayısının az olduğu durumlarda aşırı güven davranışı kazananın lanetini çok etkilemezken, sayısının orta ve çok olduğu durumlarda beklenenin aksine aşırı güven etkisi azaldıkça kazananın laneti az miktarda artış göstermektedir. Her durumda riskten kaçınma, kazananın laneti olgusundan bireyleri koruyamamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of errors in cost estimation, the winning companies in competitive environments such as bids, auctions, etc. fail to achieve the anticipated profit or even incur losses. This phenomenon is labelled as the“winner's curse.”Diverse causes led to the occurrence of this circumstance. Until recently, technical errors were thought to cause most construction estimation errors. Behavioral economics has shown that certain biases in individual decision-making can also contribute to these undesirable situations. Overconfidence is common. This illusion is when a person thinks they are better at making decisions than they really are. The agent-based modeling method was used to examine this bias. This method investigates the system pattern created by heterogeneous individuals with independent macro-level behavior. In this study, individuals can be considered as construction companies. The prevalent pattern in the sector is the phenomenon of the winner's curse. However, focusing solely on the overconfidence effect may not yield meaningful results. Risk aversion is regarded as a protective behavior against the negative effects of the overconfidence. There may also be a correlation between the number of bidders and the winner's curse. This study demonstrates that the phenomenon of the winner's curse exists in all dimensions of the overconfidence effect. When the number of bidders is small, overconfidence behavior has little impact on the winner's curse, but when the number of bidders is medium or large, the winner's curse increases slightly as the overconfidence effect decreases. Risk aversion does not provide any protection against the winner's curse phenomenon.