Türkiye'deki konaklama işletmelerinin kredi yeterliliğinin belirlenmesi: İMKB'da bir uygulama
  1. Tez No: 63109
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Risk müteşebbislerin ve yatırımcıların üzerinde en hassas bir şekilde durdukları, bunu ölçmenin ve kaçınmanın yollarını aradıkları en önemli konu olagelmiştir. Başlangıçta, getirilerin aritmetik ortalaması ve standart sapması ile ölçülmeye çalışılan risk, finansman alanındaki gelişmelere paralel olarak çok çeşitli ve kompleks modellerden oluşan teknik ve yöntemlerle belirlenmeye ve ölçülmeye başlanmıştır. Ancak, modern finans alanında ortaya çıkan bu teknikler ülkemizde kısıtlı bir uygulama alanı bulmuş, konaklama sektörü alanında çok az bir şekilde dikkate alınmıştır. Yapılan analizlerle literatürde önerilen risk ölçüm tekniklerinin konaklama sektörü için geçerli olup olmadığı test edilmiş, sektörle ilgili olarak literatürde yeterince ya da hiç işlenmemiş konular derinlemesine incelenmiştir. Araştırma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle, konaklama işletmeleri ve işletmecilik faaliyetleri, tarihsel gelişimleri, özellikleri, sınıflandırılması ve turizm pazarlaması alanında ortaya çıkan yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin konaklama işletmelerine olan etkileri incelenmiştir. Ayrıca, turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu fon tahsisini yapacak olan bankalar sınıflandırılması, özellikleri, gelişme eğilimleri, bankacılıkta uluslararasılaşma ve rekabet konuları incelenmiştir. İkinci bölümde, kredi analizleri ve konaklama işletmelerinin kredilendirilmesinde kullanılan teknikler incelenmiştir. Konaklama işletmeleri dikkate alınarak geliştirilen değerlendirme teknikleri teorik ve uygulamalı çalışmalar dikkate alınarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, risk kavramı ve çeşitleri konaklama işletmelerinin yapıları dikkate alınarak incelenmiş, ardından riskin ölçülmesi alanında finans literatüründe önerilen teknikler benzer özellikleri dikkate alınarak gruplandırılarak incelenmiştir. Son bölümde, araştırmanın hipotezi, test yöntem ve modelleri, araştırmanın varsayımları verildikten sonra analiz sonucunda ulaştığımız bulguların yorumlanması ve raporlanmasına ayrılmıştır. Yine bu bölümde, analiz sonucu ulaşılan bulgulara dayanılarak yapılan değerlendirmeler sunulmuş ve kullanılan kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Risk has been one of the most important issue that entrepreneurs and investors have been taking into consideration seriously, as well as they have been trying to measure and to find ways to avoid from it. At the beginning, risk was measured by means and standard deviations of returns, but with parallel to development in the field of finance, it has been started to be determined and measured through utilization of techniques and methods that consist of different complex models. However, these new techniques that have taken place in mod ern finance, have found limited application fields, especially in the hospitality industry its application remained even more limited. The purpose of the analysis carried out in this research is twofold: firstly; to test whether risk assessment tech niques proposed in finance literature is applicable in the hospitality industry, and, secondly; relevant subjects in hospitality industry, that has not been worked on it sufficiently, has been reviewed in detail. This research consists of four chapters. In the first chapter; hospitality establishments and their operations, historical developments, characteristics, clas sifications, and new developments witnessed in tourism marketing with its effects on hospitality operations briefly reviewed. Also, in this chapter; banks, which are allocating funds necessary for the sector, their classifications, characteristics, development trends, internationalization in banking sector, and competition among banks explained. In the second chapter; credit analysis in general, and techniques used in crediting hospitality businesses are explained. The valuation techniques devel oped which takes into consideration the unique characteristics of the hospitality businesses with respect to both theoretic and applied works done in this field also explained. In the third chapter, concept of risk and types of risks are explained by taken into consideration the unique characteristics of the hospitality businesses. After that, risk assessment techniques developed in the field of finance has been classified according to their similar characteristics and explained in detail. In the last chapter, hypothesis of the research, test methodology, and assumptions of the research explained briefly. Then, findings of the analysis inter preted and reported. Also in this chapter, conclusions and evaluations that were reached based upon results of analysis and bibliography was given.