Seyahat acentelerinde verimlilik-iş tatmini ilişkisi
  1. Tez No: 63108
  2. Yazar: SELİM ÇAKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZİZE TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Son yıllarda turizm sektörüne olan ilginin artması, seyahat acentelerinin önemini de artırmıştır. Günümüzde seyahat acenteleri yoğun rekabet şartlarında daha başarılı olabilmek için çalışmaktadırlar. Modern işletmecilik anlayışında önemli bir yer tutan verimlilik kavramı,seyahat acentesi yöneticileri için de üzerinde ilgiyle durulması gereken konulardan biridir. işgörenin verimli çalışabilmesi için, iş yasanımda mutlu olması ve işinden tatmin olması gerekmektedir. İş tatmini yüksek olan personelin müşteriye daha iyi hizmet vermesi beklenmektedir. Seyahat acentelerinin hizmet sektörü olması nedeniyle müşteri memnuniyeti daha fazla önem kazanmaktadır. Araştırmamızın amacı; seyahat acentelerinde iş tatmininin verimliliğe olan etkilerini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda literatür taraması yapılarak kuramsal bilgiler verilmiş ve anket yöntemiyle mevcut durum araştırılmıştır. Uygulama araştırması Ankara ilindeki A ve A geçici grubu seyahat acentesi personelini kapsamaktadır. Yapılan araştırma sonucunda, seyahat acenteleri personelinin işlerinden tatmin oldukları ve işlerine ilgi duydukları ortaya çıkmıştır. Ancak acente yöneticilerinin verimlilikle ilgili yeterince çalışma yapmadıkları tespit edilmiştir. Personelin iş tatminin yüksek olmasına rağmen kişiliğe saygı, iş.başarısının övülmesi gibi manevi, yüksek ücret gibi maddi beklentiler içinde oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In recent years the attraction for tourism sector has in creased and as a result of this the importance of travel agencies has also increased. Nowadays travel agencies are trying to be more successful in hard competition conditions. The productivity concept which has an important place in modern operating idea is one of the subject to be given due emphasis by the travel agency managers. Personnel must be happy in working life and the job must satisfy them so that they can work productively. It is expected that the personnel with higher satisfaction will work better. The travel agencies are a part of service sector, customer satisfaction requires a much more importance. The aim of this research is to put forward the effects of job satis- faction on productivity. With this purpose literature study has been done and the are tical information has been given. The present situation has been searched by making a survey. The application research in this study has been carried out with the personnel working for A group and temporary A group travel agencies in the city of Ankara. From the conclusion of this study it has been understood that the personnel in these agencies are satisfied with their job and care for it. It has also been abserved that the managers in these agencies do not do sufficient study related with the productivity and although the job satisfaction of the personnel is high, they expect some moral encouragements such as respect for the personnel, the praise for the work performed and some monetary encourasements such as higher salary.