Wireless mesh network throughput analysis using petri nets
Petri ağlarını kullanarak kablosuz ağ veri akış analizi
- Tez No: 631168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞKAN TUĞLULAR, DOÇ. DR. FEVZİ BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gelişen teknoloji ile yazılım süreçlerindeki kalite algılısını algılayabilmek her geçen gün daha da güçleşmektedir. Diğer sektörlerden farklı olarak özellikle hizmet, telekomünikasyon ve yüksek teknoloji içeren sektörlerde hızlı adaptasyon ve yazılım geliştirme süreçleri kritik bir husus haline gelmiştir. Kullanıcı isterleri ve rekabet çok fazladır. Bu rekabet ile birlikte, adapte edilen veya geliştirilen yazılımların çok hızlı bir test sürecine tabi tutulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu süreç hem hızlı bir şekilde ilerlemeli hem de efektif olmalıdır. Hiç kuşkusuz bu süreç,“Kalite Güvence”takımlarına çok fazla sorumluluk yüklemektedir. Bu sorumluluklar, sadece kalite güvence departmanlarının test süreçlerini otomatize etmesi ile karşılanabilecek bir boyuta ulaşmıştır. Ancak gelinen noktada bu süreçlerin de verimliliği yüksek olmalıdır. Araştırmamız, telekomünikasyon sektöründeki otomasyon süreçlerinin daha verimli bir hale getirilmesi için petri-ağları ile test süreçlerinin modellenmesi ve bu modelleme üzerinden test senaryolarının oluşturulmasını konu almaktadır. Araştırma kapsamında kablosuz örgü ağlarının performans analizi petri-ağı modellemesi ile yapılmaktadır. Bu modelleme üzerinden tekrar kullanabilir test senaryoları oluşturulmuştur. Bu senaryolar geleneksel otomasyon süreçleri ile karşılaştırılıp analiz edilmiştir. Araştırmanın değindiği bir diğer konu ise, Petri-Ağları ile oluşturulan modelleme süreçlerinin kısaltılıp daha verimli bir hale getirilmesidir. Bu kapsamda modelleme sürecini hızlandıran bir araç geliştirilmiştir. Bu araç ile kısaltılan modelleme süreci ve tekrar kullanılabilir test senaryoları yine aynı şekilde analiz edilmiştir. Son olarak, tekrar kullanılabilir test süreçleri ile ilgili olarak on test mühendisi ile görüşme yapılmıştır. Bu görüşmelerde test otomasyon süreçlerindeki model bazlı test süreçleri ile tekrar kullanılabilir test senaryoları üzerine görüşler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Evolving technology has made the understanding of quality perception in software processes more difficult. Unlike other sectors, rapid adaptation and software development processes have become a critical issue. This issue can especially be observed in the service, telecommunication, and high technology sectors. User demands and competition are quite high and with this competition, the need to subject the customized or developed software to rapid testing processes has formed. Undoubtedly, this process implies a great responsibility for the“quality assurance”teams. This responsibility has reached a level that can only be handled by the quality assurance departments that automate the testing cycles. However, it is also important that these cycles are very efficient. Our research is concerned with modeling test processes with Petri nets and creating test scenarios based on this modeling to make automation processes in the telecommunications industry more efficient. In this research, the performance analysis of wireless mesh networks is executed through place/transition petri-net modeling. Through this modeling, reusable test scenarios which were compared and analyzed with traditional automation processes were created for performance tests. The research also addresses another topic which is the shortening of the modeling processes created with Petri nets and how to make them more efficient. In this context, a tool has been developed in order to shorten the modeling process and analyze the reusable test scenarios. Finally, ten test engineers were interviewed about reusable test processes. In these interviews, feedback was provided on reusable test scenarios in test automation processes.