Assessment of the 2018 Turkish seismic regulations unreinforced masonry construction specifications through a case study structure
Örnek bir yapı üzerinden 2018 Türk deprem yönetmeliği donatısız yığma yapı gerekliliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 631216
  2. Yazar: EGECAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Deprem yönetmeliğinin 2018'deki yeni sürümü yığma yapıların tasarım yaklaşımında değişiklilere neden olmuştu. Tasarım yaklaşımı emniyet gerilmesi yönteminden dayanıma göre tasarım yöntemine evrilmiştir. Ayrıca, dikkate alınmayan düşey deprem bileşeninin etkisi de analiz kombinasyonlarına dahil edilmiştir. Yapıların koordinatlarına göre belirlenen parametreler ile sismik riskler tanımlanmaya başlanmıştır. Sunulan çalışmada, listelenen değişikliklerin, donatısız yığma tasarımı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla örnek bir yapı değerlendirilmiştir. Bu yapı, TER2007 donatısız yığma gereksinimlerini karşılayarak tasarlanmış ve TER-2018'e göre tekrar değerlendirilmiştir. Sonuçlar 2007 deprem yönetmeliğine göre tasarlanan binanın 2018 deprem yönetmeliğine göre neredeyse bütün elemanlarının yeterli kapasiteye sahip olmadığını göstermiştir. Aynı yapı, doğrusal olmayan statik analizle de (itme analizi) analiz edilmiştir. Doğrusal olmayan analiz sonuçlarına göre, 2018 deprem yönetmeliği ve FEMA356'ya göre performans değerlendirlmesi yapılmıştır. Bu analizin sonuçları yapının, TER-2018 ve FEMA356 için can güvenliği performans seviyesini karşıladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The new release of the seismic regulation in 2018 resulted in major changes in masonry structures' design approach. It changes from the allowable stress design method to the ultimate strength design method. Also, the effect of vertical earthquake component, which was not considered, is included in the analysis combinations. The seismic risk is started to be defined by parameters determined according to the geographical coordinates of the building that is considered. The presented study is intended to investigate the impact of the listed changes on unreinforced masonry design. A case study building is utilized for this purpose. It is designed to satisfy the TER-2007 requirements and re-evaluated considering the TER-2018 requirements. The results show that the building did not have sufficient capacity, according to the 2018 earthquake regulation. Almost all the walls were beyond their capacities. The same structure has been analyzed by nonlinear static analysis (pushover analysis) as well. According to the nonlinear analysis results, performance assessment was made per the 2018 earthquake regulation and FEMA356. The performance evaluation by nonlinear static analysis using TER-2018 and FEMA356 demands, satisfies the life safety performance level for FEMA356 and TER-2018.