Nazal polipoziste müsin reseptör pozitifliğinin kliniğe etkisi
- Tez No: 631261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Nazal polipler, sinonazal mukozanın neoplastik olmayan ağrısız enflamatuar lezyonlardır. Kronik rinosinüzit (KRS) ise, paranazal sinus mukozası ve nazal kavitenin 12 haftadan uzun süren kronik enflamatuar bir hastalığıdır. KRS nazal polipli KRS (NP'li KRS) ve nazal polipsiz KRS (NP'siz KRS) olmak üzere ikiye ayrılır. Çalışmamızın amacı NP'li KRS de müsinin (MUC) önemini vurgulamak ve KRS patofizyolojini anlamaya katkı sağlamaktır. Daha spesifik ve direk hedefe yönelik tedavilerin NP'li KRS tedavisinde de kullanılmasının önünü açmaktır. Gereç Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği'nde Eylül 2018-Eylül 2019 tarihleri arasında NP'li KRS nedeniyle fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi (FESC) uygulanan hastalar dahil edildi. Maksimal medikal tedaviden fayda görmeyen hastaların paranazal sinus bilgisayarlı tomografisi (BT) değerlendirilerek hastalara cerrahi kararı verildi. Toplam 87 hastadan kriterleri sağlayan 59 hastaya operasyondan 10-14 gün öncesinde düşük doz sistemik steroid tedavisi başlandı. Steroid tedavisi öncesi polip skorlaması ve SNOT-22 (Sinonazal Semptom Sonuç Testi) anketi yapıldı veriler kayıt altına alındı. Tedavinin 10-14. günleri arası bilateral FESC yapıldı. Spesmenler patolojiye gönderildi ve polip dokusu olduğu gösterilen spesmenlerde MUC1, MUC2, MUC5A ve MUC6 için immünohistokimyasal boyama yapıldı, veriler kaydedildi. Ameliyat sonrası 3. Ayda tekrar SNOT-22 anketi yapıldı. İmmünohistokimyasal boyama sonucu MUC pozitif ve negatif çıkan gruplar kendi içinde kliniğe göre değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya kriterleri sağlayan 16'sı kadın 43'ü erkek toplam 59 hasta dahil edildi. MUC1 için 45 (%76,3) hastada pozitif, 14(%23,7) hastada negatif boyandı. MUC5A için 47(%79,7) hastada pozitif, 12 (%20,3) hastada negatif boyama oldu. MUC 1 pozitifliği ve ya negatifliğine ile klinik bulgular arasında anlamlı bir ilişki tepit edilmedi (p>0.05). MUC5A reseptör varlığına göre klinik bulgular değerlendirildiğinde ise cerrahi alan kalitesi MUC reseptör negatifliğinde daha iyi (p=0.003) tespit edildi. Yine diğer bir klinik gösterge olan düşük doz steroid tedavisine cevap olarak oluşan nazal polip evresindeki azalma MUC5A negatifliğinde daha iyi olarak bulundu (p=0.011). Diğer klinik bulgular ile MUC5A reseptör varlığı arasında bir ilişki tespit edilmedi (p>0.05). MUC2 ve MUC6 da pozitif boyanma olmadığı için klinik bulgularla karşılaştırılması yapılmadı. Sonuç: Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre ameliyat öncesi düşük doz sistemik steroid kullanımının polip boyutlarında anlamlı bir azalma sağladığını tespit ettik. Yine SNOT- 22 anketine göre ameliyat sonrası 3. ayda semptom skorları anlamlı azalma göstermektedir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre sadece MUC5A reseptör pozitifliği cerrahi alan kalitesinin bozulmasına neden olmakta ve düşük doz sistemik steroidin nazal polip üzerindeki küçülme cevabını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Nasal polyps are non-neoplastic painless inflammatory lesions of the sinonasal mucosa. Chronic rhinosinusitis (CRS) is a chronic inflammatory disease of the paranasal sinus mucosa and nasal cavity lasting more than 12 weeks. CRS is generally classified into two subtypes: CRS without nasal polyps (CRSsNP) and CRS with nasal polyps (CRSwNP) The aim of our study was to emphasize the importance of mucin (MUC) in CRSwNP and to contribute to understanding the pathophysiology of CRS. It is to pave the way for more specific and direct targeted therapies to be used in the treatment of CRSwNP. Materials and Methods: The patients who underwent functional endoscopic sinus surgery (FESC) for CRS with NP between September 2018 and September 2019 in the Department of Otorhinolaryngology and Head and Neck Surgery, Samsun Training and Research Hospital, Health Sciences University were included in the study. Paranasal sinus computed tomography (CT) of the patients who did not benefit from maximal medical treatment was evaluated and surgical decision was made. Of the 87 patients, 59 patients who met the criteria received low-dose systemic steroid treatment 10-14 days before the operation. Polyp scoring and SNOT-22 (Sinonasal Symptom Outcome Test) questionnaire were performed before steroid treatment and the data were recorded. 10-14 of treatment. Bilateral FESC was performed between days. Specimens were sent to pathology and immunohistochemical staining was performed for MUC1, MUC2, MUC5A and MUC6 in the specimens shown to have polyp tissue and the data were recorded. SNOT-22 questionnaire was re-performed in the 3rd postoperative month. Immunohistochemical staining of the MUC positive and negative groups were evaluated according to the clinic. Results: A total of 59 patients (16 female, 43 male) who met the criteria were included in the study. MUC1 was positive in 45 (76.3%) patients and negative in 14 (23.7%) patients. For MUC5A, 47 (79.7%) patients were positive and 12 (20.3%) patients were negative staining. No significant correlation was found between MUC 1 positivity or negativity and clinical findings (p> 0.05). When the clinical findings were evaluated according to the presence of MUC 5A receptor, surgical site quality was better in MUC receptor negativity (p = 0.003). The decrease in the nasal polyp phase in response to low-dose steroid treatment, another clinical indicator, was found to be better in MUC5A negativity (p = 0.011). There was no correlation between other clinical findings and the presence of MUC5A receptor (p> 0.05). Since there was no positive staining in MUC2 and MUC6, it was not compared with clinical findings. Conclusion: According to the results obtained from our study, we found that preoperative low-dose systemic steroid use provides a significant reduction in polyp size. Again according to the SNOT-22 questionnaire, symptom scores show a significant decrease in the 3rd month after surgery. According to our results, only MUC5A receptor positivity causes impaired surgical field quality and reduces the shrinkage response of the low dose systemic steroid on the nasal polyp.