Piriformis sendromu tanısında shear wave elastografi ve superb microvascular imaging yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of shear wave elastography and superb microvascular imaging methods in the diagnosis of piriformis syndrome
  1. Tez No: 631260
  2. Yazar: UĞUR GÜLSARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ EMRE USTABAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Piriformis sendromu, piriformis kasındaki hipertrofi, inflamasyon ya da anatomik varyasyonlara bağlı olarak siyatik sinirin kompresyonu sonucunda görülen nöromusküler bir hastalıktır. Siyatalji ile prezente olan piriformis sendromu tanısında altın standart görüntüleme yöntemi bulunmamakta olup çalışmamızda shear wave elastografi ve superb microvascular imaging gibi yenilikçi yöntemlerin piriformis sendromunda tanısal etkinliğininin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Prospektif dizayn edilen çalışmamızda tek taraflı piriformis sendromu tanısı alan 32 hasta istatistik aşamasına kabul edilmiştir. Hastaların semptom olmayan tarafı normal kabul edilerek bilateral piriformis kaslarından ultrasonografi aracılığı ile gri skalada kas kalınlığı, shear wave elastografi ile sertlik, power Doppler ve superb microvascular imaging incelemeleri ile vaskülarite özellikleri bağımsız 2 radyolog tarafından incelendi.
Özet (Çeviri)
Piriformis syndrome is a neuromuscular disease seen as a result of compression of the sciatic nerve due to hypertrophy, inflammation or anatomical variations in the piriformis muscle. There is no gold standard imaging method in the diagnosis of piriformis syndrome, which is generally presented with sciatica. In our study, we aimed to evaluate the diagnostic effectiveness of innovative methods such as shear wave elastography and superb microvascular imaging in piriformis syndrome. In our prospectively designed study, 32 patients diagnosed with unilateral piriformis syndrome were accepted to the statistical stage. The non-symptom side of the patients was considered normal, and bilateral piriformis muscles were examined by ultrasonography; muscle thickness on gray scale, stiffness on shear wave elastography, , for vascularity characteristics power Doppler and superb microvascular imaging were examined by two independent radiologists.