İslamofobi: New York'taki Müslüman öğrencilerin İslam açısından algıladıkları sosyal mesafe ile Müslüman olmayan öğrencilerin hissettikleri sosyal mesafenin karşılaştırılması
ISlamophobia: A comparison of perceived social distance of Muslim students and social distance of non-muslim students to İslam
- Tez No: 631285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada, Müslüman üniversite öğrencilerinin İslam açısından algıladıkları sosyal mesafe ile Müslüman olmayan üniversite öğrencilerinin Müslümanlara ilişkin sosyal mesafe düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Amerika Birleşik Devletleri New York şehrinde eğitimlerine devam eden Müslüman ve Müslüman olmayan üniversite öğrencilerine Demografik Bilgi Formu, İnanç Özgürlüğü Bilgi Formu ve Bogardus Sosyal Mesafe Ölçeği uygulanmıştır. Müslüman ve Müslüman olmayan katılımcılar için sorular, Müslümanların algısının ve Müslüman olmayanların bakış açısının anlaşılabilmesi için farklı şekillerde ifade edilerek sorulmuştur. Araştırma sonucunda Müslümanların, Müslüman olmayanlardan algıladıkları sosyal mesafe, Müslüman olmayanların gerçekte ortaya koydukları sosyal mesafeden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Anahtar sözcükler İslamofobi, sosyal mesafe, sosyal kimlik, sosyal temas, inanç özgürlüğü, müslim, gayrimüslim
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the social distances of university students towards Muslims and Muslims perception of social distance of non-Muslims in America. For this purpose, Demographic Information Form, Freedom of Faith Information Form and Bogardus Social Distance Scale were applied to Muslim and non-Muslim university students who continue their education in New York, USA. Questions for Muslim and non-Muslim participants were expressed in different ways to understand the perception of Muslims and the perspective of non-Muslims. As a result of the research, the social distance perceived by Muslims from non-Muslims was found to be significantly higher than the social distance that non-Muslims actually showed. Keywords İslamophobia, social distance, social identity, social contact, freedom of belief, Muslim, non-Muslim