Post 9 / 11 Islamophobic prejudice in the American Media
Amerikan medyasında 11 Eylül sonrası İslamofobik önyargı
- Tez No: 394655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER YILMAZ DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, 11 Eylül'den sonra, daha önceden Amerika'da var olan İslamofobik önyargının ne şekilde daha negatif bir yöne kaydığını irdelemektedir. Bu çalışmanın dayandığı ana fikir, Müslümanların grup-dışı olarak nitelenmesi ve Müslümanlar hakkındaki eleştirel söylemin çok hızlı bir biçimde artmasıyla oluşan bir sosyal kimlik algısının da desteğiyle 11 Eylül saldırılarının Amerika'da daha önce var olan İslamofobik önyargıları yeniden şekillendirmesi ana fikridir. Bu çalışmanın deneysel verisi, Amerika'da Müslümanların 11 Eylül saldırılarından sonra grup-dışı görülmesinin etkisini ölçmek amacıyla konuyla ilgili belgelerin içerik analizi sonucunda elde edilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi için iki kategori oluşturulmuştur: önyargı (grup-dışı) ve hoşgörü (grup-içi) kategorileri. Önyargı (grup-dışı) kategorisi altı alt gruba bölünürken: (Terörist, Tehdit, Kadın Hakları İhlali, Demokratik Olmayan, Gelişmemiş ve Hoşgörüsüz), Hoşgörü (grup-içi) kategorisi de aynı şekilde altı alt gruba bölünmüştür: (Barışçıl, Medeni, Eğitimli, Paydaş, Güvenilir ve Dürüst). Tezde kullanılan veri, 9.11.1996'dan 9.11.2006'ya kadar olan dilimde, yani 11 Eylül'den beş yıl öncesi ve beş yıl sonrası içindeki zaman diliminde belirli arama ölçütleri kullanılarak üç farklı Amerikan gazetesinden toplanmıştır: The Los Angeles Times, New York Times ve USA Today. Sonuç olarak, 11 Eylül öncesi ve sonrası dönemde Müslümanlar hakkında önyargı (grup-dışı) kategorisinde bulunan makaleler, hoşgörü (grup-içi) kategorisi altındaki makalelerden daha fazla tekrarlanmıştır. Netice olarak, bu çalışmanın 11 Eylül öncesi ve sonrası dönemlerin karşılaştırılmasıyla ulaştığı bulgular, Müslümanların 11 Eylül saldırıları sonrasında çok hızlı bir şekilde artan biçimde, çalışmanın araştırdığı diğer önyargı ölçütlerine nazaran özellikle terörist olarak yaftalanması neticesinde, Müslümanlar hakkındaki önyargıların arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research seeks to find out how the old Islamophobic prejudice was tilted towards a more negative direction in the United States following the 9/11. It is hypothesized that, the 9/11 attacks in the United States reshaped the old Islamophobic prejudice through the reinforcement of a strong social identity construction of Muslims as“out-group”and the dramatic rise in the critical discourse about them. Empirical data were gathered through content analyzing relevant documented sources to see the influence of 9/11 in the out-grouping process of Muslims in the United States, through critical discourses and from the political and social dimensions. To test the hypothesis, two categories were created: the prejudice (out-group) and the tolerance (in-group) categories. The Prejudice (out-group) against Muslims category was coded to include six attributes: (Terrorist, Threat, Women's Rights violation, Undemocratic, Backward and Intolerant); while the tolerance (In-group) for Muslims category was also coded include six attributes: (Peaceful, civilized, educated, partners trustworthy and honest) Data are generated from the archives of three American newspapers: The Los Angeles Times, New York Times and USA Today using specific search terms and specific date range; from 9/11/1996 to 9/11/2006, that is five years before and five years after the 9/11. An aggregate of 20595 articles were generated from the search of the three newspapers throughout the search periods. Conclusively, for both pre and post 9/11 periods, the articles generated under the category of prejudice (out-group) against Muslims revealed a higher frequency, against that of tolerance (in-group) for them, which is lesser. Finally, The comparison between the pre and post 9/11 periods showed that, the increased Prejudice (out-group) against Muslims was highly influenced through libeling them as terrorist, which signaled a sky-rocketed increase from pre to post 9/11; which showed the highest increase among all other search terms of both categories.