Enerji sağlama sözleşmelerinde ifa engelleri
Non-performance of energy supply contracts
- Tez No: 631298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA MÜJDE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Elektrik ve doğal gazın üretiminden dağıtımına kadar olan geniş bir sürecin her aşamasını kapsayan enerji sağlama sözleşmeleri, güncel hayatta en çok kullanılan sözleşmelerdendir. Bu sözleşmelerin her zaman akdedildiği hâl ve şartlarda ifa edilmediği görülmektedir. Bu noktada karşılaşılan en önemli hususlardan biri bu sözleşmelerde meydana gelen ifa engelleri halleridir. Çalışmada öncelikle enerji sağlama sözleşmesinin konusunu oluşturan enerji piyasası faaliyetlerine, bu sözleşmelerin özelliklerine ve türlerine yer verilmiştir. Akabinde, enerji sağlama sözleşmelerinde ifa engelleri halleri incelenmiştir. Bu bağlamda, imkânsızlık, temerrüt, işlem temelinin çökmesi, ayıptan sorumluluk, ürün sorumluluğu ve zapttan sorumluluk halleri ele alınmıştır. Son olarak bahsi geçen ifa engelleri hallerinin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkabilecek sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Covering all phases of a broad process from the generation of electricity and natural gas to their distribution, energy supply contracts are currently among the most frequently used contracts. It may be seen that these contracts are not always performed under the conditions concluded. One of the most prominent problems that arises at this point is the non-performance of these contracts. In this study, energy market activities subject to the energy supply contracts, as well as the characteristics and types of these contracts are primarily examined. Afterwards, the cases of non-performance of energy supply contracts are evaluated. In this sense, impossibility, default, collapse of the underlying basis of the transaction, liability for defects, product liability and liability of quiet enjoyment are analysed. In conclusion, the consequences, which may arise in the event of non-performance are explained.