Çaba-ödül dengesizliği ve örgütsel adalet arasındaki ilişki
The relationship between effort-reward imbalance and organizational justice
- Tez No: 631297
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmada, çalışanların çaba-ödül dengesizliği düzeyleri ve örgütsel adalet algılarının birbiriyle ilişkisi incelenmiştir. Çaba-ödül dengesizliği düzeyleri ile örgütsel adaletin alt boyutları da analiz edilmiştir. Araştırma toplamda dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çaba-ödül dengesizliği kavramı ve Çaba-Ödül Dengesizliği Modeli açıklanmıştır. İkinci bölümde örgütsel adaletin tanımı ve alt boyutları tanımlanarak örgütsel adalet kuramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, incelenen kavramlarla ilgili yapılmış olan çalışmalar incelenerek özetlenmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırma kapsamında elde edilen tüm veriler analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to research the relationship between the levels of effort-reward imbalance and the organizational justice perception. Effort-reward imbalance levels and sub-dimensions of organizational justice were also analyzed. The research consists of four sections in total. In the first section, effort-reward concept and effort-reward imbalance model are explained. In the second section, organizational justice, its sub-dimensions and theories are explained. In the third section, the researches regarding the concepts are examined and summarized. In the fourth section, all data obtained within the scope of the research are analyzed and interpreted.