Psikolojik güçlendirmenin işveren markası çekiciliği üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin aracı rolü: Türkiye banka sektöründe bir araştırma
Mediator role of perceived organizational support in the relationship between psychological empowerment and attractiveness in employer branding: A research on banking sector in Turkey
  1. Tez No: 631310
  2. Yazar: ERDEM AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA DENİZ GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uygulamalarının sonuçları dolayısı ile, psikolojik güçlendirme, işveren markası ve algılanan örgütsel destek kavramları son yıllarda firmaların ve araştırmacıların dikkatini çekmektedir ve bu kavramların birbirleri ile ve diğer değişkenler ile olan ilişkisi deneysel çalışmalar ile keşfedilmeye çalışılmaktadır. Çalışmada incelenen yazında yönetim inovasyonu uygulamalarında görülen psikolojik güçlendirme uygulamalarının, taklit edilmesinin zor olması nedeni ile firmalar için sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağladığı, bu uygulamaların çalışanların performansını arttırırken, işgücü devir hızını azalttığı aktarılmaktadır. Bu sonuçlar işveren markası aktivitelerinin sonuçları ile benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada uygulama sonuçlarının birbirine olan benzerliğinden yola çıkılarak psikolojik güçlendirme uygulamaları ile işveren markası çekiciliği ilişkisi keşfedilmeye çalışılırken, bu ilişkide etkisi bulunabileceği varsayımı ile algılanan örgütsel desteğin aracı rolü de incelenmektedir. Psikolojik güçlendirmenin alt boyutları etki, anlamlılık, özerklik ve yeterlilik ile işveren markası çekiciliğinin alt boyutları olan gelişim, fayda, başvuru değeri ile sosyal ve ekonomik değer ve algılanan örgütsel destek kavramları arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi amacıyla bankacılık sektöründen rastgele seçilen 405 çalışan ile uygulanan anket çalışmasının sonuçları psikolojik güçlendirme alt boyutları etki, anlamlılık, özerklik ve yeterlilik ile işveren markası çekiciliğinin alt boyutlarından sosyal, gelişim, fayda, başvuru değeri ve ekonomik değer arasında pozitif bir ilişki olduğunu doğrularken, psikolojik güçlendirme alt boyutları etki, anlamlılık, özerklik ve yeterlilik ile işveren markası çekiciliğinin alt boyutlarından sosyal, ekonomik, başvuru, fayda ve gelişim değerleri ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin kısmi aracı rolü bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, concepts of psychological empowerment, employer branding and perceived organizational support are drawn firms and researchers' attention with their applications' positive results and relationship of these concepts with each others and other variables is tried to be found. In the reviewed literature, it is stated that psychological empowerment applications that are encountered in management innovation applications, provide sustainable competitive advantage because of their nature that is difficult to imitate. It is also stated that these applications make employee performance increased and decrease turnover. These results are familiar with the results of employer branding applications. That familiarity makes us to research on the relationship between psychological empowerment and attractiveness in employer branding. With the assumption of that relationship can be affected by perceived organizational support, its mediator effect is also reviewed. In order to find out the relationship between perceived organizational support and meaning, competence, self-determination and impact, which are sub dimensions of psychological empowerment, and values of development, interest, economic, social and application, which are sub-dimensions of attractiveness in employer branding, questionnaires are conducted with the participation of 405 bank employees. Results of that research show that there are positive relationship between psychological empowerment sub-dimensions of meaning, competence, self-determination, impact and attractiveness in employer branding sub-dimensions of development, interest, application, social and economic values. It is also found that perceived organizational support partially mediates the relationship between psychological empowerment sub-dimensions of meaning, competence, self-determination, impact and attractiveness in employer branding sub-dimensions of development, interest, application, social and economic values.