Öğretmenlerde mesleki kimlik oluşumu sürecine ilişkin bir çözümleme
An analysis on teachers professional identity formation
  1. Tez No: 631309
  2. Yazar: BUKET ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerinin mesleki kimliklerinin oluşum sürecine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Bu araştırma nitel bir çalışmadır ve araştırmada olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2019-2020 eğitim öğretim yılı Ankara ili merkez ilçelerinde yer alan resmi ortaokul ve liselerinde görev yapan demografik açıdan çeşitlilik gösteren 20 branş öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Nitel araştırma sürecinde kullanılan görüşme tekniklerinden, yarı yapılandırılmış görüşme soruları oluşturularak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde nitel içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi ile kimlik; kişisel kimlik, sosyal kimlik ve mesleki kimlik olarak gruplanmakta, öğretmenlerin mesleki kimliklerinin oluşum süreci; mesleki yönelim süreci, mesleki yetiştirme süreci, mesleki yaşantı süreci olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerinin mesleki kimliklerinin oluşum sürecine ilişkin; yetiştirilme tarzındaki geleneksel-kültürel etkilerin mesleki yöneliminde etkili olduğu, öğretmenlerin lisans eğitimlerinin 21. yy becerilerini donanım ve içerik açısından karşılaması gerektiği, öğretmenin mesleki yaşantısında kişisel faktörlerin benlik imajını oluşturduğu, sistemsel faktörlerin entelektüellikten teknisyenliğe dönüştüğü, sosyal gelişim faktörleri ile çevresel faktörlerin öğretmenin motivasyonunu etkilediği, kurumsal duygu faktörlerinin merkezi yönetim etkisinde kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of teachers about their professional identity formation was examined. This research is a qualitative study and the phenomenon science pattern was used in the research. The study group of the research consists of 20 demographic diverse branch teachers working in official secondary schools and high schools located in the central districts of Ankara in the 2019-2020 academic year. Criterion sampling, which is one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group. Semi-structured interview questions were created from the interview techniques used in the qualitative research process and data were collected. Qualitative content analysis technique was used in the analysis of the data. Identity with the analysis of qualitative data; It is grouped as personal identity, social identity and professional identity. The formation of professional identities of teachers; It is grouped as pre-vocational, vocational education, professional life. As a result of the research, regarding of teachers' professional identity formation; traditional-cultural influences in their upbringing are influential in their professional orientation, teachers' undergraduate education should meet their 21st century skills in terms of hardware and content, personal factors constitute the self image in the life of the teachers, systemic factors transform from intellectuality to technician, social development factors and environmental factors affect the motivation of the teacher, institutional It was determined that emotional factors remained under the influence of central government.