Türk ceza hukukunda temel cezanın belirlenmesi
Determination of punishment on base in Turkish criminal law
- Tez No: 631321
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Suç ve cezanın tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Yüzyıllar içerisinde toplumlar ilerleyip geliştikçe, cezanın türü, amacı ve kimin tarafından verildiği de değişmiştir. Günümüzde cezanın belirlenmesi temel hak ve özgürlüklerin korunabilmesi ve toplumsal düzenin sağlanabilmesi için en önemli aşamadır. Bu noktada hâkim tarafından cezanın hangi ölçütlere göre belirleneceği, bu konudaki takdir yetkisinin kapsamı ve sınırlarının belirlenmesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada TCK'nın 61. maddesine göre temel cezanın hâkim tarafından nasıl belirleneceği, takdir yetkisinin sınırları konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
History of crime and punishment is as old as the history of mankind. As societies progress and evolve the type and purpose of punishment and who determines it, changed over the centuries. Today, determination of punishment is the most important stage for protection of fundamental rights and freedoms and ensuring social order. At this point the issue of the criteria for determining the penalty, the scope and limits of judicial discretion arises. In this study, the determination of the punishment by judge according to Turkish Penal Code article 61 and the scope and limits of judicial discretion is been discussed.