İzmir'deki su kemerlerinin yapım tekniği açısından incelenmesi
Investigation of aqueducts in İzmir in terms of construction technique
- Tez No: 631322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAZIM ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada bir Roma dönemi su yapısı olan su kemerleri; yapım teknikleri, malzemeleri, inşasında kullanılan aletler açısından İzmir özelinde incelenmiştir. Kent yaşamının en hayati yapı elemanlarından olan su yapıları bir kentte yaşayan insanların su ihtiyaçlarını sağlamada başat etkendir. Antik dönem kentleri su kaynaklarına mümkün olan en yakın yerlere kurulmuştur. Ancak Roma dönemiyle birlikte kentlerin büyümesi ve gelişmesi kentlerdeki su ihtiyacını da artırmıştır. Kentlerde artan su ihtiyacını karşılamak amacıyla uzak mesafelerdeki kaynaklardan su getirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle uzak kaynaklardan kentlere uzanan su yolları inşa edilmiş ve bu su yollarının üzerine çeşitli engelleri aşmak için kemerler, tüneller gibi yapılar inşa edilmiştir. Bu yapılar Roma dönemine ait mühendislik gelişiminin bir yansıması olmuştur. Bu çalışmada bu yapılardan su kemerlerine dair yapım yöntemleri ile ilgili teknikler farklı kaynaklardan derlenerek İzmir'deki su kemerlerinin yapım ve kullanım süreçleri irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the Acqueducts in İzmir which are a water structure of Roman period, are investigated in terms of construction techniques, materials and tools. Water structures, which are one of the most vital building elements of urban life, are the main factors in providing the water needs of people living in a city. Ancient cities were established as close as possible to water resources. However, with the Roman period, the growth and development of the cities increased the need for water in the cities. In order to meet the increasing water demand in the cities, water was needed to be brought from sources at long distances. For this reason, waterways extending from distant sources to cities were built and structures such as arches and tunnels were built on these waterways to overcome various obstacles. These structures were a reflection of the engineering development of the Roman period. In this research, the techniques related to the construction methods of aqueducts from these structures have been compiled from different sources and the construction and usage processes of aqueducts in İzmir have been studied.