İnflamatuar dermatit ve erken evre mikozis fungoides ayırıcı tanısında ve mikozis fungoides progresyon spektrumunda mikroRNA ilişkili proteinlerin ifadesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the expression of microRNA-related proteins in mycosis fungoides progression spectrum and in the differential diagnosis of inflammatory dermatitis and early stage mycosis fungoides
  1. Tez No: 631356
  2. Yazar: DİLEK KOYUNCU YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN OKÇU HEPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: MF, genellikle yama ve plak lezyonlarla yavaş seyir gösteren, bir kısım hastada deride tümörler ve deri dışı tutulum ile ilerleyen ve sistemik yayılım gösterebilen KTHL'dır. Ayrıca erken evrede, klinik ve histopatolojik olarak inflamatuar dermatitlerle benzerlik gösterebilmesi tanısal sıkıntı yaratmaktadır. Sağkalımın azaldığı ve mortalitede belirgin artışın görüldüğü ileri evreye ilerleyebilecek hastaları öngörebilecek biyobelirteçlerin bulunması ve mevcut tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı ileri evre için yeni tedavi hedeflerinin belirlenmesi önem kazanmaktadır. Çalışmamızda inflamatuar dermatitler ile erken evre MF ayrımında ve MF ilerlemesinde, miRNA'lar tarafından ifadeleri düzenlenen STAT3, Notch1 ve FOXP3'ün birlikte, immünhistokimyasal yöntemle tanısal ve prognostik öneminin ve etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metod: AÜTF Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2006-2019 yılları arasında incelenmiş; 20 inflamatuar dermatit, 40 yama MF, 20 plak MF ve 20 tümör MF olgusu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olgulara immünhistokimyasal olarak p-STAT3, Notch1 ve FOXP3 antikorları uygulanmış, dijital görüntüler üzerinden değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: MF is a CTCL, which progresses generally slowly with patch and plaque lesions, but sometimes progression with tumors and extracutaneous involvement can be seen in some patients and can show systemic spread. In early stages, resemblance to inflammatory dermatitis both clinically and histopathologically creates a diagnostic problem. It is essential to determine biomarkers that can predict patients who may progress to the advanced stage in which demonstrate diminished survival rate and increased mortality. It is also important to find new treatment targets for the advanced stages where concurrent treatment methods are generally insufficient. In our study, it was aimed to investigate the prognostic effect and diagnostic value of the expression of STAT3, Notch1 and FOXP3 which are regulated by miRNAs, in MF progression and in differential diagnosis of inflammatory dermatitis and early-stage MF. Material-method: A total of 100 patients (20 inflammatory dermatitis, 40 patch stage MF, 20 plaque stage MF and 20 tumor stage MF) which were examined between 2006 and 2019 at Ankara University, School of Medicine, Department of Medical Pathology were included in the study. p-STAT3, Notch1 and FOXP3 antibodies were applied to all cases by immunohistochemical methods and evaluations were performed on digital images.