Dijital çağda allerjik rinit tanılı hasta takibi
  1. Tez No: 631358
  2. Yazar: ÖZGE KAMA BAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KIRMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada orta/ağır allerjik rinit tanısı ile alerjen immünoterapi tedavisi alan hastalarda mobil uygulamayı kullanmaya başlamadan önce ve düzenli kullanımı sonrasında alerjik rinit skorlarının, yaşam kalitesi fonksiyonlarının karşılaştırılarak değerlendirilmesi ve mobil uygulamanın uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik, memnuniyet açısından avantaj ve dezavantajları ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 96 hasta dahil edilmiş, ilk görüşmede SFAR ve RQLQ ölçekleri uygulanmıştır. Yüz yüze görüşme yöntemiyle MASK-air uygulamasına erişim ve kayıt olma süreci hastalara anlatılmış günlük olarak düzenli kullanmaları istenmiştir. Kullanmaya başladıklarında elde edilen VAS skorları kaydedilmiş, SFAR ve RQLQ ile karşılaştırılmıştır. 6 ay sonunda RQLQ yenilenerek yaşam kalitesi fonksiyonlarında değişim karşılaştırılmıştır. Mobil uygulama değerlendirme anketi ile hastaların MASK-air kullanımından memnuniyeti belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların immünoterapi uygulanma süresi ortalama 21,8 ay ± 15,28 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate scores by comparing the QoL functions in patients who received AIT before and after using of the mobile application. Also it was aimed to evaluate the application Material and Method: SFAR and RQLQ scales were applied. Application was explained to the patients and they were asked to use it regularly. The VAS of the application were recorded and compared with SFAR and RQLQ. 6 months later, RQLQ was renewed and the differences of scores were compared. The satisfaction of the patients with the using of MASK-air was determined with the evaluation questionnaire. Results: The mean duration of immunotherapy application of the patients was calculated as 21.8 months ± 15.28. SFAR mean total symptom score was 13.3 ± 1.5.