ISO 31000: 2018 risk yönetimi standardı ve örnek üretim işletmesi üzerinde uygulaması
ISO 31000: 2018 risk management standard and its implementation on the sample manufacturing business
  1. Tez No: 631408
  2. Yazar: MEHMET AĞGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MELİH BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte işletmelerin iş yapma biçim ve yöntemleri son derece değişiklik göstermiş ve karmaşık hale gelmiştir. İşletmeler faaliyetlerini yürütürken çok sayıda belirsizliğe ve riske maruz kalmaktadır. Özellikle günümüzde iş yapma biçimleri ile beraber risklerin çeşitliliği de artmış bulunmaktadır. Bu durumun doğal bir neticesi olarak iş yapma süreçlerinin mümkün olduğunca sekteye uğramaması ve daha iyiye evrilebilmesi için risk yönetimi mekanizmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Risk, bu süreçte arızi bir unsur olmaktan ziyade, işletmelerin her zaman maruz kalabilme ihtimali olduğu ve yönetmeye hazır oldukları bir unsur olarak görülmelidir. Bilimsel temeller üzerine inşa edilmiş ve uluslararası mecrada kabul görmüş risk yönetim standartlarının uygulanması işletmeler için son derece elzemdir. Bu amaçla ISO 31000 risk yönetim standardı, işletmelerin risk yönetimi sistem ve süreçlerini inşa etmeleri ve risk yönetim evrelerini yürütmeleri açısından başat bir aktör konumundadır. İşletmelerin zamanın gereklerine ayak uydurabilmesi, değişime adapte olabilmesi ve stratejik amaçlarını gerçekleştirebilmesi gibi durumlar sağlıklı bir risk yönetim süreciyle mümkündür. Ancak bu şekilde işletmeler daha uzun ömürlü olabilir ve büyüme hedeflerini gerçekleştirebilirler. Çalışmamızda risk kavramı, riskin türleri, risk yönetimi süreçleri detaylıca irdelenmiş ISO 31000 risk yönetim standardı tafsilatıyla açıklanmış ve örnek bir üretim işletmesi üzerinde uygulaması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With technological developments and globalization, the way and methods of doing business of businesses have changed and become more complex. Businesses are exposed to many uncertainties and risks while carrying out their activities. Especially today, the diversity of risks has increased with the ways of doing business. As a natural consequence of this situation, a risk management mechanism is needed so that the business processes are not interrupted as much as possible and they can evolve into the better. Risk should not be seen as an incidental element in this process, but rather as an element that businesses are always exposed to and are ready to manage. The implementation of risk management standards built on scientific foundations and accepted internationally is extremely essential for businesses. For this purpose, the ISO 31000 risk management standard is a leading actor for businesses to build risk management systems and processes and to carry out risk management phases. Situations such as keeping up with the requirements of the time, adapting to change and realizing their strategic goals are possible with a healthy risk management process. Only in this way can businesses last longer and achieve their growth goals. In our study, the concept of risk, types of risk, risk management processes are examined in detail, explained in detail in the ISO 31000 risk management standard, and its application on a sample production company is shown.