Kişisel verilerin sosyal medyada paylaşımı hakkında farkındalık: Instagram örneği
Awareness about the sharing of personal data on social media: The Instagram example
- Tez No: 631421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sosyal medya platformları günümüzde insanların sıkça kullandıkları ve zaman geçirdikleri yerlerdir. Bu platformlarda insanlar kişisel olsun ya da kişisel olmasın birçok paylaşım yapmaktadırlar. Buradan hareketle kullanıcıların sosyal medya platformlarında kişisel verilerini paylaşırken ne derece farkındalık sahibi oldukları önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında sosyal medya kullanıcılarının kişisel verileri paylaşma ile ilgili farkındalık düzeyleri araştırılacaktır. Çalışmada araştırma yöntemlerinden nitel yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın yöntemi kapsamında sosyal medya platformlarından Instagram'ı kullanan kişilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeden elde edilen veriler yer almaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan ve Instagram sosyal medya platformunu kullanan 24 kişi oluşturmaktadır. Sonuç olarak bu araştırmaya katılanların çoğunluğunun Instagram'ı boş vakit geçirmek için kullandıkları, Instagram'a günde 2-3 saat arası girdikleri, Instagram'da daha çok kendi video ve fotoğraflarını paylaştıkları, kişisel verilerini nadir olarak paylaştıkları, özel deneyimlerini ve gelişmeleri paylaştıkları, kişisel paylaşım yapmanın kendilerini iyi ve mutlu hissettirdiğini, hesap ayarlarını daha önceden kontrol ettiklerini ve kendilerine özgü özellikle gizlilik düzenlemeleri yaptıkları, güvenlik sınırları hakkında yüzeysel bilgiye sahip oldukları, dijital haklarının neler olduğunu araştırmadıkları ve bu konu ile ilgili bilgilerinin olmadığı ve kendilerini bu mecraya hakim ve bu ortamda güvenli hissetmedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms are places where people frequently use and spend time today. On these platforms, people share a lot, whether it is personal or not. From this point of view, the level of awareness of users while sharing their personal data on social media platforms emerges as an important issue. In this thesis, the awareness levels of social media users about sharing personal data will be investigated. Qualitative method, one of the research methods, was used in the study. Within the scope of the method of the study, there are data obtained from the semi-structured in-depth interviews with people who use Instagram from social media platforms. The sample of the research consists of 24 people living in Istanbul and using the Instagram social media platform. As a result, the majority of the participants in this study use Instagram to spend their free time, they use Instagram for 2-3 hours a day, they mostly share their own videos and photos on Instagram, they rarely share their personal data, they share their special experiences and developments, they feel good and happy to share personal information. It has been determined that they have a superficial knowledge of security limits, they do not research what their digital rights are, they do not have information about this subject, they do not feel safe in this environment, and they do not feel safe in this environment.