İşletmelerin sürekliliğinin bağımsız denetime etkisi
The effect of business continuity on intependent auditing
- Tez No: 631453
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Ekonomik sistemin vazgeçilmez unsurlarından biri olan işletmelerin, faaliyetlerine devam edebilmesi ve özellikle de sürekliliğinin tespit edilmesi özellikle işletmeye kredi veren kuruşlar açısından önem arz etmektedir. İşletmelerin sınırsız varsayılan ömürlerinde karşılaşabilecek zorlukların önceden tespit edilmesi ve bunlarla ilgili gerekli önlemlerin alınması işletmelerin sürekliliği açısından önemlidir. Globalleşme ve tek düzeliği sağlamak maksadıyla dünyada çeşitli bağımsız denetim standartları yer almaktadır. Dünyada yer alan bağımsız denetim standartları ülkemizde Kamu Gözetim Standartları tarafından Bağımsız Denetim Standartları başlığı altında toplanmıştır. İşletmelerin sürekliliği kavramını BDS 570 standardı detaylı olarak ele almıştır. Çalışmamız bu kapsamda bağımsız denetimden başlayarak işletmelerin sürekliliği üzerinde durmuş daha sonra da kullanıcılar üzerinde algı seviyesini ölçmek amacıyla bir anket uygulanarak kullanıcıların konu hakkında ki farkındalıklarını tespit etmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being one of the indispensable elements of the economic system, it is important for enterprises to continue their activities and especially to determine their continuity, especially for the institutions that give credit to the business. It is important for the continuity of the enterprises to determine the difficulties that may be encountered in the unlimited assumed life of the enterprises and to take the necessary precautions regarding them. There are various independent audit standards in the world in order to ensure globalization and uniformity. Independent auditing standards in the world are gathered under the title of Independent Auditing Standards by the Public Oversight Standards in our country. The concept of business continuity has been discussed in detail in the BDS 570 standard. In this context, our study is aimed at determining the awareness of the users about the subject by applying a questionnaire to measure the perception level of the users, starting from the independent audit and then on the continuity of the operators.